Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Kay Nietfeld, ČTK/AP

Merkelová chce udržet ekonomiku v chodu. Německo omezí oslavy nad 50 lidí

Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době pandemie nemoci covid-19. Po jednání s premiéry německých spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Oznámila rovněž, že pokud se v některé oblasti země zrychlí šíření koronaviru, budou omezeny oslavy ve veřejných a pronajatých prostorách, pro ty v soukromí bude platit naléhavé doporučení.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Kay Nietfeld, ČTK/AP
Merkelová chce udržet ekonomiku v chodu. Německo omezí oslavy nad 50 lidí

„Chceme fungující ekonomiku, chceme, aby děti mohly chodit do škol a školek,” řekla na tiskové konferenci Merkelová. „To je pro mě nejdůležitější věc,” uvedla.

V případě nákazy ve školách nebudou uzavírány celé budovy, ale jen třídy, jako je tomu nyní.

Možná se budete smát, ale větrejte

Za důležité označila pokračovat ve stávajících opatřeních, jako je nošení roušek a dodržování odstupů.

Jako další doporučila větrání. „Zní to možná úsměvně, ale je to jedno z nejlevnějších a nejúčinnějších opatření,” uvedla. Zmínila rovněž, že vláda chce podpořit rekonstrukci a úpravu vzduchotechnických zařízení.

Za nepravdivé údaje pokuta

Novým opatřením bude pokuta nejméně 50 eur (1360 korun) za to, když lidé například v restauracích nebudou vyplňovat pravdivé osobní údaje. Jak takové pravidlo bude vymáháno, není jasné. Německá média poukazují na to, že bude nutné nejdříve identifikovat člověka, který záznam o návštěvě špatně vyplní.

Tyto formuláře Němci vyplňují například v restauracích, aby bylo možné v případě nákazy dohledat kontakty. Již dříve média informovala o nešvaru, kdy lidé záměrně udávají vymyšlená jména či se podepisují jako filmoví hrdinové.

Nově budou omezeny oslavy ve veřejných či pronajatých prostorách na maximálně 50 účastníků, pokud daná německá oblast za posledních sedm dní zaznamenává více než 35 nových případů nákazy na 100 tisíc obvyatel. V případě akcí v soukromí bude platit pouze doporučení, na omezení se po jednání premiéři s Merkelovou nedohodli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků