Hlavní obsah
Studie vědců z Hirošimské univerzity zjistila, že použití UVC záření s vlnovou délkou 222 nm, které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí SARS-CoV-2. Foto: Hiroshima University Department of Public Relations

Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci

Jak také bojovat proti novému typu koronaviru? Nový japonský výzkum přináší podle řešitelského týmu z Hirošimské univerzity první důkaz, že pro lidi bezpečná varianta ultrafialového světla rychle a účinně zabíjí virus způsobující nemoc covid-19. Studii zveřejnil akademický žurnál American Journal of Infection Control.

Studie vědců z Hirošimské univerzity zjistila, že použití UVC záření s vlnovou délkou 222 nm, které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí SARS-CoV-2. Foto: Hiroshima University Department of Public Relations
Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci

Studie provedená vědci z Hirošimské univerzity zjistila, že použití specifického ultrafialového světla C (tzv. UVC záření) s vlnovou délkou 222 nanometrů (nm), které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí i nový koronavirus. Jde o první takový výzkum na světě, píše univerzita ve zprávě na svém webu.

V rámci své práce totiž Japonci hledali vlnovou délku ultrafialového světla, která by dokázala ničit koronavirus SARS-CoV-2 a současně nebyla škodlivá pro člověka.

Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření je pro člověka neviditelné. Konkrétně toto UVC je „nejtvrdším“ ultrafialovým zářením, přičemž to s vlnovou délkou 222 nm má být účinné nejen proti SARS-CoV-2, ale i proti podobně strukturovaným koronavirům a též proti sezonním virům chřipky.

Zlikvidovat 99,7 procenta viru za půl minuty

Pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu, kde je zapotřebí mít velmi sterilní prostředí - ve zdravotnictví či v potravinářství -, se obecně používají germicidní lampy, vyzařující ono ultrafialové záření ve spektru C. Tyto lampy nejčastěji generují záření s vlnovou délkou zhruba 254 nm, které sice dokáže likvidovat organismy narušením jejich buněčných struktur, avšak je nebezpečné i pro člověka.

Tzv. in vitro experiment (ve zkumavce) vědců z Japonska ukázal, že i 222nm UVC světlo dokáže zabít 99,7 procenta virové kultury SARS-CoV-2, a to již po 30sekundové expozici ozařováním. Tyto testy se prováděly pomocí speciální kryptonchloridové germicidní excimerové lampy Ushio’s Care222TM.

Nepoškodí kůži ani zrak

Důležité je, že vlnová délka 222 nm UVC nemůže proniknout vnější vrstvou lidského oka a kůže, tudíž nezpůsobí újmu živým buňkám pod tím. To z toho činí bezpečnější, ale stejně účinnou alternativu k (pro lidi škodlivějším) 254nm UVC germicidním lampám, které se ve světě často používají při dezinfekci zdravotnických zařízení - ale prázdných místností.

„222nm UVC světlo tak může být slibným dezinfekčním řešením pro veřejná prostranství a nemocnice. Půjde využít pro sanitaci povrchů, které by jinak bylo obtížné pravidelně dezinfikovat.“ tvrdí japonští odborníci.

Bádání bude nadále pokračovat v „reálném světě“, jelikož zatím se účinnost technologie zkoumala pouze „in vitro“.

Jiná dezinfekční novinka, která má účinně bránit šíření virů, se testuje kupříkladu na pražském Chodově. Jde o dezinfekční rám umístěný mezi východem z metra a supermarketem s potravinami. Rozprašováním šetrné biocidní látky by měl zajistit rychlou celotělovou dezinfekci až pro 900 osob za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků