Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Maďarsko filtruje informace o koronaviru, tvrdí nevládní organizace

Kabinet premiéra Viktora Orbána filtruje zveřejňování informací o nemoci covid-19. Tvrdí to nevládní lidskoprávní organizace Maďarská společnost občanských svobod (TASZ). Vládě vyčítá, že má pod totální kontrolou zveřejňování informací, které se týkají pandemie vyvolané novým typem koronaviru.

Ilustrační foto Foto: Athit Perawongmetha, Reuters
Maďarsko filtruje informace o koronaviru, tvrdí nevládní organizace

„Zdravotníci se bojí mluvit s novináři, aby nebyli propuštěni. V době pandemie je přitom velmi důležité, aby lidé měli přístup k rychlým a pravdivým informacím,“ upozornil TASZ po rozhovoru s několika maďarskými novináři. „Když jsem mluvil s jedním lékařem, varoval mě, abych nic z toho nenapsal, protože skončím ve vězení a jeho propustí,“ řekl jeden z oslovených novinářů.

O pandemii informuje v Maďarsku výlučně operační skupina na tiskových konferencích, ty se konají každý den. Novináři mohou klást otázky předem prostřednictvím mailů bez možnosti doplňujících otázek. Zodpovídané otázky jsou pečlivě vybírány a dotazy některých médií jsou ignorovány.

„Nemocnice, zdravotníci, jednotlivá ministerstva, profesionální organizace ani další instituce nemohou média informovat,“ konstatoval TASZ. „Na tiskovkách operační skupiny řeknou jen to, co chtějí. Co chceme vědět my, to se nedozvíme,“ líčil situaci jeden z oslovených novinářů.

V Maďarsku si pandemie nového typu koronaviru vyžádala 300 obětí. Země má 2727 potvrzených případů nákazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků