Hlavní obsah
Evakuace seniorky z domova důchodců v Leganés Foto: Juan Medina, Reuters

Koronavirus zabíjí dramaticky v domovech důchodců po celé Evropě

Domovy důchodců v Evropě se snaží zastavit šíření pandemie koronaviru SARS-CoV-2 u svých klientů z nichž si vybírá nemilosrdnou daň. Francie uvedla, že v těchto zařízeních podlehlo viru už 1416 seniorů. Mnoho obětí si vyžádal i ve Španělsku a v Itálii a nákaza se objevila i ve stovce domovů důchodců ve Švédsku, uvedla stanice BBC.

Evakuace seniorky z domova důchodců v Leganés Foto: Juan Medina, Reuters
Koronavirus zabíjí dramaticky v domovech důchodců po celé Evropě

Vysoce postavený představitel francouzského ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon uvedl ve čtvrtek, že koronavirus zabil nejméně 884 obyvatel domovů důchodců. V pátek toto číslo stouplo na 1416. Není však úplné, neboť ne všechny domovy pro seniory poskytly údaje.

Nejhorší je situace v oblasti Grand-Est u hranic s Německem, kde zasáhla epidemie dvě třetiny domovů pro seniory a zemřelo v nich 570 lidí. Ředitel jednoho zařízení v Bas Rhinu ale řekl, že není jasné, ve kterých případech důchodce zabil přímo virus, a kdy k jejich smrti „jen přispěl”, protože trpěli jinými chronickými nemocemi. Dodal však, že normálně v tamním zařízení zemřelo ročně asi deset lidí a nyní to bylo jen v březnu pět.

Zoufalá situace ve Španělsku 

Ve Francii nemoci Covid-19 podlehlo podle pátečních údajů 6507 lidí. Ještě horší je situace v Španělsku, kde je podle sobotních údajů 11 744 obětí, přičemž 4483 je z oblasti Madridského autonomního společenství. Její správkyně Isabel Díaz Ayusová odhaduje, že jen v březnu v tamních domovech důchodců zemřelo asi 3000 lidí, což je o dva tisíce více než obvykle. V domově v Leganés zemřelo 46 lidí, rakve s nimi odvezli ve čtvrtek Ze 150 obyvatel tohoto domova byl koronavirus prokázán u 99, uvedla agentura EFE.

Nákazy v domovech pro seniory často vedou k tomu, že se v nich nemá kdo starat o staré osoby, protože se nakazí i personál. Povolána proto musela být armáda, když se ukázalo, že v některých zůstali senioři bez pomoci, a dokonce tam byli ponecháni mrtví v postelích.

Postižený je i domov důchodců na jihu Itálie

Stovky mrtvých v domovech důchodců hlásí také Itálie. Infekce v nich řádí nejen na postiženém severu ale i u Neapole. Obyvatelé domova La Casa di Mela museli být převezeni do nemocnice poté, co jich několik podlehlo viru. Správce žádal o provedení testů, ale ty se udělaly až poté, co bylo nahlášeno úmrtí, uvedli příbuzní jedné z obyvatelek: „Kdyby místní zdravotnický úřad neztrácel čas, možná se tomuto ohnisku dalo předejít.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků