Hádka izraelských profesorů: Po 70 dnech covid-19 zmizí bez ohledu na opatření, tvrdí matematik
Kontroverzní slova o pandemii koronaviru pronesl profesor Ben Jisrael v pondělním vysílání izraelské televizní stanice Israel’s Channel 12. Svůj výrok podložil výzkumem, který provedl se svým kolegou na univerzitě v Tel Avivu. Ze závěrů má vyplývat, že mezi výskytem a úbytkem případů nákazy po celém světě existuje určitý vzorec.
Podle matematika „čísla hovoří sama za sebe”. Jako příklad uvedl poměrně benevolentní opatření v zemích jako Švédsko či Singapur.
Podle matematika je v pořádku dodržovat některá opatření, jako například sociální odstup, ekonomické omezování zemí však podle něj nedává smysl. Poznamenal, že v Izraeli denně zemře zhruba 140 lidí, a uvedl, že v souvislosti s nákazou novým koronavirem přibydou jedna či dvě oběti denně. Kvůli vládním opatřením podle Ben Jisraela země zaznamená citelný ekonomický propad.
S jeho slovy však zásadně nesouhlasí profesor Gabriel Barbaš, ředitel nemocnice v Tel Avivu a bývalý ministr zdravotnictví. „Pokud bychom neudělali současná opatření, počet mrtvých by byl výrazně vyšší,” oponoval v napjaté televizní debatě Barbaš a zmínil případ New Yorku.
Q&A: Public health expert Prof. Gabi Barbash with an update about the spread of the novel #coronavirus https://t.co/CjkkhsMqLr pic.twitter.com/QVbg04twW0
— Weizmann Institute (@WeizmannScience) March 29, 2020
Ben Jisrael však poznamenal, že jeho slova se vztahují právě i na New York, kde po 40 dnech začaly klesat počty nakažených. New York ve středu skutečně oznámil znatelný pokles hospitalizací a méně pacientů odkázaných na ventilátory.
„Nemám pro to žádné vysvětlení. Existuje řada spekulací, možná je to klimatem, možná má virus vlastní délku života,” uvedl matematik, jenž rovněž stojí v čele Izraelské kosmické agentury.
Vysvětlení pro Itálii
Podle matematika jsou opatření v podobě karantén a uzavírání provozů zbytečnou hysterií, postačil by podle něj běžný „sociální odstup”. Vysvětlení našel i pro situaci v zemích, jako je například Itálie, kde pandemie udeřila velmi silně.
„Italský zdravotnický systém byl přetížený už před koronavirem. Zkolaboval už v roce 2017 kvůli chřipce,” myslí si Ben Jisrael.
Barbaš, jenž následně dostal v pořadu prostor na vyjádření, však varoval, že s novým koronavirem se svět bude vypořádávat ještě další rok. „Silně apeluji na všechny, abychom nenechali o opatřeních rozhodovat matematiky, kteří nevědí o biologii vůbec nic,” dodal Barbaš.