Hlavní obsah
 

Do Brna dorazili britští zdravotníci, budou pomáhat s covidem

Ve čtvrtek před polednem dorazila do brněnské Vojenské nemocnice šestice britských zdravotníků, která pomůže českým kolegům zvládat obtížnou situaci kolem epidemie koronaviru. Přímo do služby by měli Britové nastoupit v pátek.

 
Do Brna dorazili britští zdravotníci, budou pomáhat s covidem

Britští vojenští zdravotníci a zdravotnice budou podle ředitele Martina Stračára v nemocnici fungovat na pozici zdravotních sester, ačkoli ve své domovině mají větší kompetence. „Poskládáme týmy tak, aby s nimi byl vždy někdo, kdo bude mluvit anglicky. Také většina našich pacientů asi nebude schopna se s nimi anglicky domluvit,“ prohlásil Stračár.

Možná by stálo se zamyslet nad tím, jestli není na čase v rámci Evropské unie srovnávat kvalifikace, aby při krizích mohla být taková pomoc jednodušší.

Nemocnice se stará asi o 50 pacientů s nemocí covid-19, deset dalších lůžek pro lidi s touto nemocí má k dispozici. Podle ředitele je nyní dvacítka zaměstnanců nemocných nebo v karanténě, proto už se musí přesouvat personál v rámci nemocnice. „Může to být dobrá zkušenost i do budoucna. Možná by stálo se zamyslet nad tím, jestli není na čase v rámci Evropské unie srovnávat kvalifikace, aby při krizích mohla být taková pomoc jednodušší,“ vysvětlil ředitel.

Britští vojenští zdravotníci a zdravotnice budou v brněnské nemocnici fungovat na pozici zdravotních sester, ačkoli ve své domovině mají větší kompetence.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Vedoucí britského týmu Jane Baileyová Právu řekla, že všichni se přihlásili jako dobrovolníci. „Měli bychom tu zůstal tři až čtyři týdny, záleží ale také na domluvě s úřady. Všichni máme zkušenosti s péčí o nemocné covidem, takže víme, čemu budeme čelit,“ prohlásila Baileyová s tím, že většina jejího týmu má sice zkušenosti se službou v cizině, ale nikoli v souvislosti s pandemií koronaviru.

O zdravotnickou pomoc Česko své spojence z EU i NATO požádalo kvůli rozsahu epidemie. Tým britských zdravotníků do Česka dorazil v noci na úterý. V Česku je již také část amerického zdravotnického týmu a dva němečtí lékaři, kteří se už zapojili do práce v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Američané budou nasazeni v Olomouci.

Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU a NATO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků