Hlavní obsah
Ochranný štít od hradecké univerzity Foto: UHK

Další univerzitní pomoc. V Olomouci i Hradci Králové tisknou ochranné štíty

Prvních sto ochranných štítů, které snižují riziko přenosu nákazy koronavirem SARS-CoV-2, vyrobili pomocí 3D tiskáren vědci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Již je distribuovali zejména nemocnicím, objednávky mají na dalších 3500. V Hradci Králové zase došlo ke spojení hned pěti institucí, které denně vyrobí nejméně 200 štítů.

Ochranný štít od hradecké univerzity Foto: UHK
Další univerzitní pomoc. V Olomouci i Hradci Králové tisknou ochranné štíty

Plastové masky budou dodány nemocnicím, praktickým lékařům, záchranářům, zubařům či lékárníkům. Masky vyrobené na 3D tiskárnách už používají zdravotníci při odběru vzorků od pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem. Uplatnění by měly podle Univerzity Palackého najít i v řadách policie. Všude jich je stále nedostatek.

Olomoucká katedra geoinformatiky se s univerzitním tiskovým centrem UPrint 3D do celostátní iniciativy zaměřené na výrobu obličejových štítů, kterou odstartovala firma Prusa Research, zapojila o víkendu. Sama firma vyrábí pomocí 500 tiskáren zhruba 2000 obličejových masek denně, poptávka je přesto mnohem vyšší.

Příprava štítků

Foto: Univerzita Palackého

„Nevyužíváme model navržený Prusa Research, ale upravený a optimalizovaný model s ohledem na rychlost tisku a finální kompletování masky,“ vysvětlil Jan Brus z olomoucké školy.

Tisk obou dílů zabere něco přes hodinu

Obličejový štít je tvořen horní částí, do které se instaluje perforovaná fólie. Na ni se následně umístí spodní díl a maska je doplněna gumičkou. Tisk obou dílů zabere přibližně 65 minut. Katedra na to má tři tiskárny, centrum disponuje čtyřmi dalšími.

Příprava štítků

Foto: Univerzita Palackého

Akci finančně a materiálně podpořila univerzita a několik firem. Zároveň se přihlásilo mnoho dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti.

„Celá akce doslova strhla lavinu solidarity a pomoci. Nově jsme navíc schopni štíty vyrábět ražením na stroji. Tímto se celá produkce značně urychlí,“ dodal Brus.

Fólie a gumičky jsou nedostatkovým zbožím

Kvůli obrovskému zájmu o ochranné masky se fólie a zejména gumičky staly nedostatkovým zbožím.

„Prodejci nám však vycházejí vstříc a snaží se materiál dodávat přednostně. Masky plánujeme balit do ochranných sáčků a sterilizovat ozonem, aby se zabránilo infekci,“ podotkla Hana Kubíčková z UPrint 3D.

Viry na povrchu plastu vydrží maximálně dva až tři dny, proto budou vyrobené ochranné masky distribuovány až po uplynutí této doby nebo v případě, že odběratel zajistí jejich sterilizaci.

Příprava zakladačů

Foto: Univerzita Palackého

Na 3D tiskárnách Univerzity Palackého se dále tisknou i zakladače šikmých proužků. Pomůcky švadlenám šijícím ochranné roušky nabízí centrum UPrint 3D i olomoucká Pevnost poznání.

Hradecký štít

Ve středu 25. března začala také distribuce „Hradeckých štítů“ – ochranných pomůcek vyrobených na 3D tiskárnách pro lékaře, zdravotnický personál nebo pracovníky sociálních služeb.

Vznikají v rámci spojení pěti institucí, které denně vyrobí minimálně 200 štítů a zdarma je následně distribuují na potřebná místa. Iniciativu koordinuje Univerzita Hradec Králové (UHK).

Ochranný štít od hradecké univerzity

Foto: UHK

„Jako univerzita jsme k pandemii přistupovali aktivně od začátku, hlavně zapojením zhruba stovky našich studentů do dobrovolnických aktivit. Výroba ochranných štítů je tak dalším střípkem, na který jsem moc pyšný a kterým UHK pomáhá v regionu,“ popsal zapojení školy její rektor Kamil Kuča.

Hradecká univerzita byla jedním z iniciátorů vzniku FB skupiny „3D tiskem proti COVID-19“ a ve spolupráci s dobrovolníky začala koordinovat výrobu štítů na obličej, byť to sama vnímá jako jisté nouzové řešení.

Například pražské ČVUT též využívá metodu 3D tisku, a to pro výrobu speciálních respirátorů, jejichž sériovou výrobu ve spolupráci s firemním sektorem zdárně spustilo.

Brněnská technika přichází například i s dezinfekcí.

Foto: VUT - Andrea Němcová

Ochranné štíty, dezinfekce a roušky vyvíjejí také jinde, třeba i na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků