Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Advokát žaluje Úřad vlády kvůli nařízením pro pendlery

Advokát z Pardubic Michal Staněk podal v těchto dnech žalobu k Městskému soudu v Praze. Důvodem jsou opatření vlády proti pendlerům, kteří pracují v příhraničí v Německu a v Rakousku. Doufá, že soud rozhodne ještě do Velikonoc a řada z lidí, kteří pracují ve zmíněných oblastech, tak podle něho nepřijde o práci.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Advokát žaluje Úřad vlády kvůli nařízením pro pendlery

„Většina z těchto pendlerů je teď na čtrnáctidenní dovolené, kterou jim většinou nařídili němečtí zaměstnavatelé. Pokud se vše nevyřeší do Velikonoc, řada z nich dostane výpověď. Proto chceme i tímto krokem situaci řešit,“ řekl Právu advokát Michal Staněk, který žaluje Úřad vlády jménem svého otce, jenž pracuje v Sasku jako technický inženýr.

Podle nařízení vlády mohou pendleři pracovat v příhraničních oblastech v Německu nebo v Rakousku minimálně tři neděle a v případě návratu do České republiky musí podstoupit čtrnáctidenní karanténu. V těchto čtrnácti dnech však nedostávají žádné peníze od zaměstnavatele ani v České republice.

Podle Staňka je opatření vlády ohledně pendlerů diskriminační, protože se netýká stejnou měrou například lidí, kteří pracují v Polsku a na Slovensku.

„Zrovna tak zdravotnického personálu, který jezdí do příhraničí v Rakousku a Německu a je nejrizikovější skupinou,“ uvedl Staněk.

Podle advokáta mají pendleři právo na náhradu škody způsobené tímto nařízením. „Vztahuje se na to paragraf 36 krizového zákona. Tuto škodu mohou nárokovat na Úřadu vlády do půl roku,“ míní Staněk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků