Hlavní obsah
Chudá čtvrť Tuzla, kterou navštívil Robin Hood, se nachází v asijské části Istanbulu Foto: Petr Veselý, Právo

Obyvatelé Istanbulu trpí chudobou. Zasahuje Robin Hood

Chudé istanbulské čtvrti navštěvuje anonymní dobrodinec, který platí místním obyvatelům účty v obchodech a pod prahem jim nechává obálky s hotovostí. Přichází v době, kdy se v Istanbulu zvyšuje počet sebevražd. Tento nárůst bývá dáván do souvislosti právě se zoufalstvím z rostoucích životních nákladů.

Chudá čtvrť Tuzla, kterou navštívil Robin Hood, se nachází v asijské části Istanbulu Foto: Petr Veselý, Právo
Obyvatelé Istanbulu trpí chudobou. Zasahuje Robin Hood

Obyvatelé dělnické čtvrti Tuzly v Istanbulu na asijské straně města měli minulý týden důvod oslavovat. To, když zjistili, že v obchodech s potravinami se zastavil neznámý muž a zaplatil za ně účty za jídlo.

„Přišel za mnou člověk a požádal mě, abych mu ukázal zápisník s dluhy mých zákazníků,“ řekl pro tiskovou agenturu Demirören majitel jednoho z obchodů Coşkun Yilmaz.

„V zápisníku jsem měl mimo jiné čtyři jména, u kterých se jednalo o vysoké částky. A já tomu muži řekl, kde tihle lidé žijí. Navštívil je, pak se vrátil, zaplatil jejich dluhy a také jejich rodinám nechal nějaké peníze,“ doplnil Yilmaz své vyprávění.

Když se dobrodince zeptal na jméno, ten jen odpověděl: „Říkejte mi Robin Hood.“

Robin Hood navštívil i jiné chudé čtvrti

Muž prý přitom navštívil i další chudé istanbulské čtvrti, kde nechával pod prahem v obálkách zasunuto vždy po tisíci lirách, tedy lehce přes 4 tisíce českých korun. V jednom obchodu pak zaplatil i dluh zákazníků ve výši 25 tisíc tureckých lir, tedy v hodnotě více než sto tisíc korun.

„Ten muž řekl, že přišel, aby splatil dluhy těch, kteří si to nemohou dovolit. Za třicet let v obchodě jsem se s ničím takovým nesetkal. Všichni jsme chtěli znát jméno toho dobrodince, ale on jen řekl, že nám ho nesdělí, že jediné, o co stojí, je boží vděk,“ líčil Yilmaz.

Chudoba dohání lidi k sebevraždám

V Turecku v poslední době prudce stouply ceny potravin a výše nájemného. Na vině bylo prudké oslabení měny. A zatímco inflaci se podařilo z 25 procent dostat na současných 8,6 procenta, stále roste nezaměstnanost. Do toho je třeba započítat, že cena elektřiny je oproti loňskému roku v turecké metropoli desetinásobná.

V souvislosti s tím vzrůstá počet ekonomicky motivovaných sebevražd. Typický je případ ze začátku listopadu, kdy se čtyřčlenná rodina ve čtvrti Fatih kvůli bezvýchodné finanční situaci rozhodla otrávit kyanidem.

O den později se něco podobného událo i v Antalyi, kde byla v bytě nalezena mrtvá rodina, a to včetně dětí ve věku 5 a 9 let. Příčinou smrti bylo v tomto případě předávkování.

Popularita vlády klesá

Za hospodářskou krizi byla vládnoucí turecká Strana spravedlnosti potrestána již v letošních komunálních volbách, jedná se o první porážku, kterou turecký prezident Recep Tayyip Erdogan utrpěl po 16 letech u moci.

V říjnu ministr financí Berat Albayrak představil opatření k řešení rostoucích životních nákladů obyvatel, včetně zmrazení cen energie a dohody se soukromým sektorem na snížení cen zboží o 10 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků