Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Na trh se chystají stovky nových notebooků

Hned několik stovek notebooků by se mělo v nadcházejících týdnech objevit na pultech obchodů, a to i těch tuzemských. Vděčit za to můžeme především společnostem Intel a Nvidia, které se před časem vytasily s novými procesory a grafickými kartami. Na to pochopitelně promptně zareagovali i výrobci přenosných počítačů.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Na trh se chystají stovky nových notebooků

První nové stroje se již zabydlují v obchodech. Jde především o laptopy, které jsou vybaveny 10. generací čipů od Intelu. Nové procesory jsou rychlejší, a přitom energeticky úspornější, alespoň tedy ve srovnání s předchozí generací.

Vylepšené procesory jsou již tradičně rozdělené do čtyř výkonnostních tříd. Základ nabídky tvoří čipy Core i3, pro náročnější uživatele jsou pak určeny modely Core i5 a Core i7. Vrchol nabídky pak tvoří čipy Core i9, které však nalezneme zatím pouze u pár jednotek laptopů.

Naopak nejvíce modelů je vybaveno čipy Core i5 a Core i7, dohromady je nejrůznějších konfigurací bezmála 200. I laptopy s procesory Core i3 se však počítají na desítky. Nalezneme je v nabídkách společností Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo či například MSI.

Modely pro hráče

Dalších více než sto nových notebooků, které se budou zaměřovat především na hráče, by v nadcházejících týdnech měli naskladnit tuzemští prodejci. Půjde o modely vybavené herními grafikami GeForce RTX 2080 Super a GeForce RTX 2070 Super.

Jak již číselné označení naznačuje, lepším z představené dvojice od společnosti Nvidia bude grafika GeForce RTX 2080 Super. Ta bude nasazena především v prémiových modelech, které cílí na náročné uživatele.

To koneckonců dokládají také technické parametry. Nová karta z edice Super bude obsahovat 3072 cuda jader a pochlubí se pracovním tempem v rozmezí 1080 až 1560 MHz. K dispozici bude dále 8 GB paměti typu GDDR6 s 256bitovou sběrnicí a propustností 448 GB/s.

Pomalejší, ale cenově výhodnější

Model RTX 2070 Super bude o něco pomalejší, ale pochopitelně také cenově výhodnější. Nečekejte ale, že by se objevil v těch nejlevnějších herních laptopech na trhu. Počítá se s ním spíše v segmentu vyšší střední třídy.

Parametry jsou velmi podobné lepšímu bratříčkovi s číselným označením 2080, alespoň tedy, co se použité paměti týče. RTX 2070 Super však nabídne pouze 2560 cuda jader a pracovní frekvenci 1155 až 1380 MHz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků