Hlavní obsah
Jedna z čerpacích stanic v Praze v úterý Foto: Foto PRÁVO – Petr Horník a Jan Handrejch

Cena benzinu u českých pump má nakročeno k historickému rekordu

Ceny pohonných hmot v důsledku krize na Ukrajině rostou a benzin se u čerpacích stanic již blíží rekordům.

Jedna z čerpacích stanic v Praze v úterý Foto: Foto PRÁVO – Petr Horník a Jan Handrejch
Cena benzinu u českých pump má nakročeno k historickému rekordu

Ropa totiž dramaticky zdražuje a dostala se k hodnotám nad 97 dolarů za barel.

Motoristy ale čeká ještě další výrazné zdražení, kdy se bude cena litru benzinu blížit hranici 40 korun.

Situace je bouřlivá, na trhu s ropou jsme se dostali na sedmileté maximum a atakujeme hranici 100 dolarů za barel
Štěpán Křeček, BH Securities

„Situace je bouřlivá, na trhu s ropou jsme se dostali na sedmileté maximum a atakujeme hranici 100 dolarů za barel. Lze očekávat, že ceny pohonných hmot v důsledku ukrajinské krize stoupnou v první fázi minimálně o korunu. V dalších týdnech to může být až o dvě koruny,“ řekl Právu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Ještě počátkem prosince se přitom severomořská ropa Brent prodávala za přibližně 70 dolarů.

Benzin se podle dat společnosti CCS v úterý prodával v průměru za 37,42 Kč, nafta stála 36,36 Kč. Data jsou vždy k dispozici s denním zpožděním, za středu budou známa až ve čtvrtek.

Při zdražení až o dvě koruny by to znamenalo, že již za několik týdnů by stál litr nejprodávanějšího Naturalu 95 přes 39 korun.

Takové zdražení bude ale podle Křečka platit pouze v případě, že ruské jednotky zůstanou na východě Ukrajiny. „To nyní trhy považují za nejpravděpodobnější scénář,“ prohlásil.

Historicky nejvíce platili čeští motoristé u stojanů v roce 2012 na počátku konfliktu v Sýrii. Tehdy průměrná cena Naturalu 95 přesahovala 38 korun za litr, zatímco litr motorové nafty se prodával v průměru za více než 37 korun.

ČR má zásoby ropy na 94 dní

Evropa jako celek podle Křečka z Ruska odebírá 26 procent spotřeby ropy, pro ropný trh by případné přerušení dodávek mělo silně negativní vliv a ceny by rostly ještě více, což by mohlo vést k vyvolání ropných šoků jako v 70. letech minulého století.

Nedostatek ropy ale Česku aktuálně nehrozí, stát drží zásoby na více než tři měsíce. „V tuto chvíli máme zásoby ropy a ropných produktů na 94 dní, takže plníme směrnici EU,“ řekl Právu předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Zásoby byly podle jeho slov naposledy využity v květnu 2019, kdy kvůli kontaminované ropě celý měsíc nefungoval ropovod Družba.

„Čeští řidiči ani průmysl tehdy nic nepoznali. Rafinerie díky těmto nouzovým zásobám vyráběly bez přerušení dál,“ dodal pro Právo Švagr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků