Hlavní obsah
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Výrok choromyslného starce. Devadesátky už skončily, zní z opozice k Zemanovi

Podle opozičních poslanců je jednání prezidenta Miloše Zemana nepřijatelné a nebezpečné. Jedná se podle nich o lobbing za ruskou vakcínu. Zeman ve středu uvedl, že chce odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD). Nelíbí se mu ale ani Irena Storová v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zeman je označil za největší překážky pro dovoz ruské vakcíny Sputnik V do České republiky.

Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Výrok choromyslného starce. Devadesátky už skončily, zní z opozice k Zemanovi

„Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální,” napsal na Twitter šéf ODS a lídr volební koalice SPOLU Petr Fiala.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš ve vyjádření pro Novinky napsal, že prezident nemá pravomoc k tomu odvolávat či neodvolávat ministry.

„Tato role mu nepřísluší a voliči mu ji neudělili. O otázkách vakcín musí rozhodovat odborníci, nikoliv politici. Nejdůležitější musí být ochrana zdraví občanů,” uvedl v SMS.

Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana jsou Zemanovy výroky nebezpečné. „Mám spoustu výhrad k výkonu ministra Blatného, ale rozhodnutí, zda bude či nebude nadále ministrem, má být na premiérovi. Prezident očividně rozjíždí lobbing za ruskou vakcínu v takovém rozsahu, že ohrožuje dokonce i ústavnost České republiky,” sdělil Novinkám.

U ministra Petříčka se pak podle něj jedná o vyřizování dlouho nevypořádaných účtů. „Prezident má dlouhodobě odlišnou představu o směřování české zahraniční politiky než pan ministr Petříček a toto je velmi falešná záminka k útoku,” dodal Rakušan.

„Výrok starce s demencí” 

Devadesátky už skončily, vzkázal prezidentovi předseda lidovců Marian Jurečka. „Nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny,” napsal na sociální síť.

Zemanovo jednání zkritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle ní byl slaboch, pokud by mu vyhověl.

Bývalý ministr a exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09) vzkázal občanům, aby u příští prezidentské volby lépe přemýšleli. „Není to velezrada, nebojte se a neberte to vážně. Je to jenom výrok choromyslného starce v pokročilém stadiu demence,” napsal na Twitter.

Rozdílný názor než zbytek opozice má šéf SPD Tomio Okamura, ten navíc požaduje i odchod šéfa ČSSD Jana Hamáčka.

„SPD chce už několik týdnů odvolání odpovědných, kteří nesou odpovědnost za současný stav, kdy Česká republika po roce plošných vládních opatření je mezi nejhoršími zeměmi na světě,” napsal Novinkám.

Před týdnem mluvil Okamura o tom, že by měla Sněmovna vyslovit kabinetu nedůvěru a že by měla po dohodě se Zemanem rychle vzniknout nadstranická vláda odborníků.

Prezidenta podporuje také šéf komunistů Vojtěch Filip. „Petříček už měl být odvolán dávno. O paní Storove jsem už před měsícem řekl, že pokud nechce nést odpovědnost jako ředitelka SÚKL, tak nemusí. Jistě se najde odborník který bude schopen zajistit certifikaci i dalších vakcín, když ty certifikované v EU nestačí. A ministr Blatný jí to trpí. To je hazard s lidskými životy našich občanů,” napsal Novinkám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků