Hlavní obsah
Předseda Senátu Miloš Vystrčil Foto: Petr Hloušek, Právo

Vystrčil už chystá kvůli nouzovému stavu stížnost k Ústavnímu soudu

Vyhlášení nouzového stavu vládou na žádost hejtmanů považuje část opozičních politiků za protiústavní obcházení vůle Poslanecké sněmovny. Předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil podle svých slov pro aktuálně.cz už shání senátory, kteří by s ním podali stížnost Ústavnímu soudu. Takovou pravomoc má skupina nejméně deseti senátorů.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil Foto: Petr Hloušek, Právo
Vystrčil už chystá kvůli nouzovému stavu stížnost k Ústavnímu soudu

Vystrčil v neděli v dopise Andreji Babišovi a některým ministrům vládu obvinil, že „obchází vůli Poslanecké sněmovny“, a varoval před „pošlapáváním ústavního pořádku“.

Podle Vystrčila jde o názor vícera právních expertů. „Například je k dispozici právní stanovisko profesora Jana Kysely,“ napsal.

Premiér přinutil hejtmany, aby to navrhli, a nyní to bude vydávat za svoje vítězství
Miloš Vystrčil

Kysela své stanovisko formuloval pro sobotní Právo slovy: „Konstrukce ústavního zákona o bezpečnosti je taková, že vláda má na nouzový stav 30 dnů, a když jej chce prodloužit, musí mít souhlas Sněmovny. Z toho se těžko vymknete tak, že Sněmovna si odhlasuje, že už nebudeme žít v nouzovém stavu, a vy si ho hned vyhlásíte znovu. To jde úplně proti ústavnímu zákonu.“

Senát o nouzovém stavu nijak nerozhoduje, je to věc vlády a Sněmovny. Vystrčil má ale za to, že pokud vláda na základě žádosti krajů vyhlásí stejný nouzový stav, který bezprostředně předtím neodsouhlasila Sněmovna, postupuje záměrně proti její vůli.

Též tvrdí, že kabinet si vzal hejtmany jako rukojmí. „Přinutil hejtmany, aby to navrhli, a nyní to bude vydávat jakoby za svoje vítězství. Přitom je to on, kdo prohrál, kdo nezískal důvěru Sněmovny,“ uvedl Vystrčil.

„Všichni by se měli podívat do zákonů a Ústavy, poctivě si je načíst a nereprodukovat jen to, co říkají někteří,“ reagoval na kritiky účastník čtyřdenního vyjednávacího maratonu s vládou, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

„Jan Kysela se Senátem spolupracuje dlouhodobě, z mého pohledu má spíš formalistický jazykový výklad, situaci je třeba vidět v kontextu,“ namítl na Vystrčilova slova.

Podmínky hejtmanů

Podle Netolického nejsou parametry nouzového stavu vyjednaného hejtmany totožné jako verze, o níž hlasovala Sněmovna. Čtrnáctidenní prodloužení podmínili postupným návratem dětí do škol, úhradou testování na covid zaměstnanců ve firmách nebo prodloužením provozních hodin na úřadech.

Zdůraznil též, že jednání bylo poctivé. „Nemám, co bych jeho průběhu vytknul. Ministr Blatný s hlavní hygieničkou se snažili klidně odpovídat na naše dotazy. Vůbec jsem neměl dojem, že tu někdo zbavuje Sněmovnu jejího práva,“ dodal Netolický.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků