Hlavní obsah
Helena Válková Foto: Petr Hloušek, Právo

Vláda projedná vznik funkce dětského ombudsmana

Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) předloží do léta vládě zákon, díky kterému by vznikl samostatný post dětského ombudsmana, jenž by prosazoval práva dětí. Podle Válkové má novela podporu napříč politickými stranami ve Sněmovně, a proto by mohl být první ombudsman zvolen ještě v tomto volebním období.

Helena Válková Foto: Petr Hloušek, Právo
Vláda projedná vznik funkce dětského ombudsmana

„Chceme silného dětského ombudsmana, který bude mít kompetence zrušit část zákona, který bude v rozporu s právem dítěte. Zároveň bude mít možnost vstoupit do opatrovnického řízení a stát se opatrovníkem,” oznámila novinářům v pondělí na tiskové konferenci Válková.

V České republice by tak vedle veřejného ochránce lidských práv, kterým je nyní Stanislav Křeček, byl i dětský ombudsman. Ten by monitoroval situaci dětí v zemi. Vydával by doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by také stížnosti a domáhal se nápravy.

Jeho funkční období by bylo na šest let. Ve svém týmu by měl 50 lidí, kteří by byli ve třech pobočkách v zemi, a to v Praze, v Brně a v Ostravě. Ombudsmanem by se mohl stát člověk nad 30 let, který se aspoň pět let věnoval dětské problematice.

Volen Sněmovnou 

Dětského ombudsmana by volila Poslanecká sněmovna. „Kandidát bude muset mít pět doporučení od organizací, které nejméně pět let fungují v oblasti dětí,“ upřesnila Válková. Z nich potom vybere jednoho kandidáta Senát a druhého prezident, ze kterých si následně poslanci vyberou jednoho.

Vzniknout by mohl post podle Válkové již v létě 2021. Podporu má návrh od poslanců napříč politickým spektrem. „S výjimkou jedné nebo dvou stran,“ dodala Válková. První ombudsman by podle ní mohl být zvolen ještě v tomto volebním období.

Babiš: Dětem to dlužíme

Post ombudsmana podpoří i premiér Andrej Babiš (ANO). „Je to zákon, který dlužíme našim dětem už dlouhá léta. Dětského ombudsmana má 23 států Evropské unie, Česká republika tam ale chybí,“ uvedl také v pondělí premiér.

O postu dětského ombudsmana se mluvilo už před víc než deseti lety v době českého předsednictví Evropské unii. V minulém volebním období zřízení pozice plánoval exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Tehdejší kabinet ČSSD, ANO a lidovců do voleb v roce 2017 ale nerozhodl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků