Hlavní obsah
 

Prymula se postavil Babišovi, nerezignuje

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na tiskové konferenci prohlásil, že žádná opatření neporušil a rezignovat nehodlá. K odchodu z funkce jej vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že pokud Prymula neodejde, navrhne jeho odvolání.

 
Prymula se postavil Babišovi, nerezignuje

„Stojím tu jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. Nic jsem ale neporušil a z tohoto důvodu nehodlám já sám rezignovat,“ prohlásil Prymula s tím, že Babiš má samozřejmě možnost jej odvolat. To již v případě neochoty Prymuly rezignovat sám premiér avizoval.

Končící ministr uvedl, že inkriminované jednání neproběhlo v salonku restaurace, nýbrž v soukromých prostorech vyšehradské kapituly. Trvá proto na tom, že žádné z platných nařízení neporušil.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se ale v pátek dopoledne před poslanci omlouval za to, že Prymulu pozval do salonku restaurace. Stejně se vyjádřil i sám Prymula v dopoledním rozhovoru pro týdeník Respekt.

Nad Prymulovým odchodem z funkce vyjádřil pochybnosti prezident Miloš Zeman, uvedl na tiskové konferenci Babiš, když oznamoval Prymulovu rezignaci či odvolání.

Nad pravidelnou páteční tiskovou konferencí k vývoji nákazy visel od pátečního rána otazník. Od brzkého rána se totiž řeší Prymulova noční návštěva jedné z pražských restaurací, kterou absolvoval navzdory vládním opatřením. Společně s ním podle Blesku, který informaci přinesl, tam byl i první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Krátce po 11. hodině se k věci poprvé vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), který se za jejich chování omluvil a vyzval Prymulu k rezignaci, jinak jej z funkce odvolá sám. Ještě odpoledne chce Babiš prezidentu Miloši Zemanovi v Lánech představit nového kandidáta – jedním z nich je podle informací Práva současný šéf Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Kvůli vážné epidemiologické situaci vláda na mimořádném jednání rozhodla o tzv. lockdownu Česka. Stejně jako na jaře se tedy od čtvrtka zavřely až na výjimky všechny obchody a služby. Restaurace byly uzavřeny už minulou středu, smějí vydávat jídlo jen přes okénka, a to do 20.00.

V posledních dnech denně přibývá mezi 10 a 15 tisíci nových případů, zvyšuje se rapidně také počet hospitalizovaných s těžkým průběhem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků