Hlavní obsah
Svatopluk Bartík u brněnského soudu Foto: Petr Kozelka, Právo

Pirátům bude radit muž, který šířil fake news

Pirátům v kampani do krajských voleb na jihu Moravy bude za celkovou odměnu 140 tisíc korun radit Svatopluk Bartík. Ten v listopadu 2017, těsně před prezidentskými volbami, šířil na svém facebookovém profilu dezinformaci neboli fake news, že prezident Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu maximálně sedm měsíců života.

Svatopluk Bartík u brněnského soudu Foto: Petr Kozelka, Právo
Pirátům bude radit muž, který šířil fake news

Zeman na něj podal žalobu, kterou nyní řeší brněnský soud. Soudní znalec v uzavřeném jednání podle Zemanova advokáta jednoznačně potvrdil, že prezident rakovinu nikdy neměl. Zeman po Bartíkovi žádá omluvu a pět milionů korun.

„Svatopluk Bartík se přihlásil do otevřeného výběrového řízení, které dělali jihomoravští Piráti. Byli tři kandidáti a on předložil nejlepší vizi kampaně, byl komisí nejlépe hodnocen, a má tak na starosti kampaň v Jihomoravském kraji,“ potvrdila Novinkám mluvčí strany Karolína Sadílková.

Podle smlouvy uzavřené v Brně 23. dubna má být Bartík volebním stratégem, tematicky cílit na konkrétní voličské skupiny a spolupracovat i na vizuální a kreativní části kampaně.

Za čtyřměsíční práci Bartíkovi podle smlouvy náleží 140 tisíc korun. Má i nárok na speciální odměnu, pokud se mu podaří do zastupitelstva kraje dostat nejméně devět Pirátů.

Smlouvu s Bartíkem podepsal místopředseda strany a poslanec právě za Jihomoravský kraj Radek Holomčík. „Přesvědčily nás jeho zkušenosti s politickým marketingem i vstupní předpoklady k tomu, jak by měla kampaň vypadat. Nabírali jsme člověka na práci v kampani, ne straníka,“ řekl Novinkám Holomčík a dodal, že ve výběrové komisi ale nebyl. V té usedli lídr kandidátky na hejtmana Lukáš Dubec i další členové kandidátky Jana Leitnerová a Petr Springinsfeld.

Holomčík dodal, že jeho minulé angažmá pro šéfa soc. dem. Bohuslava Sobotku za problém nepovažuje a soudní spor s Milošem Zemanem se mu sice nelíbí, ale je to podle něj Bartíkova čistě osobní záležitost.

„Z našeho pohledu by byl větší problém dlouhodobá spolupráce s premiérem Babišem, s komunisty nebo SPD. Pana Sobotku jsme kritizovali za jeho podíl viny v době OKD a s tím Svaťa nemá nic společného. V otázce rakoviny Miloše Zemana jsem mu řekl, že se mi to nelíbí, ale pokud bude muset platit, je to jeho problém,” dodal Holomčík.

Bartík: Radím i ANO

Pro expremiéra Bohuslava Sobotku Bartík pracoval krátce v roce 2014 jako mediální a protikorupční poradce. „Byl jsem spojen s Úřadem vlády, ale ne s ČSSD. Radil jsem premiérovi. Nespojuji s Piráty žádné síly. Mám za úkol lidem a stranám radit, jak dělat kampaně. Na školení mi chodí i lidé z ANO. Je to to samé, jako bych byl klempíř a pracoval na opravě domu, třeba pro sociální demokraty,“ vysvětlil Novinkám Bartík s tím, že od roku 2008 není členem žádné politické strany.

Jako nestraník byl za Žít Brno čtyři roky uvolněný radní v měst­ské části Brno-střed.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků