Hlavní obsah
Český podnikatel Pavel Tykač. Foto: Jan Handrejch, Právo

Pavel Tykač

Jméno podnikatele Pavla Tykače se začalo objevovat v souvislosti s kuponovou privatizací, kdy prostřednictvím společnosti Motoinvest ovládl některé banky a investiční fondy. Figuroval i v několika kriminálních kauzách, jako například vytunelování CS fondů. V roce 2010 se Tykač, který dlouhodobě patří mezi nejbohatší Čechy, stal majitelem firmy Czech Coal.

Český podnikatel Pavel Tykač. Foto: Jan Handrejch, Právo
Pavel Tykač

Uhlobaron Tykač (1964) se koncem 80. let coby čerstvý absolvent výpočetní techniky na ČVUT živil jako technik výpočetního střediska v TOS Čelákovice. Po převratu se rozhodl začít podnikat, založil společnost Vikomt a jejím prostřednictvím dovážel do Čech počítačové příslušenství.

Úspěšnou firmu ale ještě v první polovině 90. let vyměnil za skupinu Motoinvest, s níž se vrhnul do finančních vod. V rychlém sledu ovládl královéhradeckou Regiobanku, kterou po dvou letech se ziskem prodal IPB a v rámci tzv. třetí vlny privatizace již s Motoinvestem  pod heslem "Drobní akcionáři, neplačte" ovládl několik bank a investičních fondů.

Jednu z nejvýznamnějších akvizic Motoinvestu představovala Agrobanka, kterou ovládl v roce 1995 a která brzy na to skončila na pokraji krachu. O její záchranu se musela postarat centrální banka, která zajistila finanční náplast a jednu z rozdělených částí banky následně prodala americké GE Capital Bank. Ušetřená nezůstala ani Plzeňská banka, která po převzetí Motoinvestem skončila v likvidaci.

Po letech se objevil jako spoluvlastník Czech Coal

Tykač se zapsal svou rolí v aféře kolem vytunelování CS fondů v roce 1997. Tehdy z nich zmizelo do zahraničí 1,23 miliardy korun. Tykač byl v této kauze obviněn, stíhání ale bylo pro nedostatek důkazů zastaveno. V roce 2012 svědek a podnikatel František Bušek před soudem uvedl, že to byli on a Tykač, kdo měli miliardový tunel na svědomí.

V souvislosti s CS fondy Tykač v roce 1997 prodal Motoinvest a na několik let se vytratil z povědomí, aby se v roce 2006 objevil na scéně jako spolumajitel druhé největší uhelné společnosti Mostecké uhelné, dnes Czech Coal Investments.

Do té doby se také datuje cenová válka Pavla Tykače s ČEZ, jemuž do roku 2011 šéfoval Martin Roman. Zatímco elektrárenský gigant vlastněný státem trpěl nedostatkem paliva pro své uhelné elektrárny, Czech Coal uhlí dvojnásobně zdražil.

Svár obou společností eskaloval v roce 2011, když Roman označil svůj konec za výsledek tlaku, na jehož začátku stál právě Tykač. Podle Romana rozpoutal uhlobaron mediální kampaň, která informovala o možném propojení plzeňské Škody, jíž Roman v minulosti šéfoval s energetickou firmou.

V roce 2013 koupil Elektrárnu Chvaletice. V roce 2018 daroval spolu s manželkou Ivanou 1,2 milionu liber Oxfordské univerzitě, díky čemuž bude na univerzitě moci pokračovat výuka češtiny a bohemistiky dalších 20 let.

Tykač patří mezi nejbohatší Čechy. V žebříčku miliardářů z Česka a Slovenska se dlouhodobě objevuje na předních příčkách. Za rok 2011 se umístil na třetím místě s majetkem v hodnotě 28 až 33 miliard korun. V roce 2018 ho časopis Forbes zařadil do žebříčku nejbohatších Čechů na 6. místo. Jeho majetek odhadl na 31 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků