Hlavní obsah

Tykač už nemá zájem o koupi OKD

28. 7. 2016, 15:55

Miliardář Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Oznámil, že ukončil jednání s majiteli OKD, firmou Ad Hoc Group (AHG). Ve čtvrtek o tom informovaly hornické odbory, které spolu s Tykačem a podnikatelem René Holečkem o možné koupi vyjednávaly.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Pavel Tykač

Článek

Tykač uvedl, že jimi navrhovaný způsob by čistým způsobem umožnil rychle převzít ve věřitelském výboru iniciativu a spolupracovat s insolvenčním správcem na reorganizačním plánu.

„Bohužel čas a vývoj v OKD běží příliš rychle a druhá strana má jiné představy, jak situaci řešit, proto jsme se rozhodli jednání ukončit," řekl jeden z nejbohatších Čechů, který mimo jiné podniká v oblasti těžby a prodeje hnědého uhlí v severních Čechách.

Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel oznámil, že jednání byla ukončena, protože se nepodařilo dospět k dohodě s firmou Ad Hoc Group (AHG) ohledně odkupu jejích pohledávek a hlasovacích práv.

AHG je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem OKD.

Stát firmě půjčí 700 miliónů

OKD podala sama na sebe insolvenční návrh v květnu. Uvedla v něm, že dluží více než 650 věřitelům dohromady přes 17 miliard korun, přičemž své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. V dolech se dál těží černé uhlí, i s dodavatelskými firmami v nich pracuje zhruba 12 tisíc lidí. Do existenčních problémů se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti.

Související témata:

Foto: Tomáš Turek, ČTK

Pavel Tykač

Podnik bojuje s nedostatkem finanční hotovosti, kvůli čemuž byla ohrožena například výplata mezd. Vláda ve středu rozhodla, že stát firmě půjčí 700 miliónů korun. O budoucnosti OKD bude v srpnu rozhodovat schůze věřitelů. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

25. 7. 2016, 4:01

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci by tu v souvislosti s útlumem...

Výběr článků