Hlavní obsah
Lubomír Zaorálek Foto: Milan Malíček, Právo

Novým ministrem kultury má být Zaorálek, na nabídku kývl

Novým ministrem kultury by měl být současný poslanec a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Novinkám to potvrdil důvěryhodný zdroj z okolí vedení ČSSD. O tom, že je Zaorálkovo jméno ve hře, informoval server Seznam Zprávy. Podle informací Práva Zaorálek s nabídkou souhlasil.

Lubomír Zaorálek Foto: Milan Malíček, Právo
Novým ministrem kultury má být Zaorálek, na nabídku kývl

Premiér Andrej Babiš pro Českou televizi řekl, že se Zaorálkem by jako s ministrem kultury problém neměl.

Podle informací Novinek bylo Zaorálkovo jméno od počátku v užším výběru kandidátů poté, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat stranou navrženého Michala Šmardu. Toho strana navrhla po odchodu Antonína Staňka ke konci května.

Sám Zaorálek Novinkám na dotaz, zda bude příštím ministrem, neodpověděl. Jméno komentovat nechtěl ani předseda strany Jan Hamáček.

„Žádná jména nebudu komentovat, oznámím až jméno kandidáta,“ napsal krátce Hamáček. Kandidáta by chtěl představit nejpozději do pátku.

Zaorálek by mohl být kandidát, který u prezidenta Miloše Zemana projde. V minulé vládě byl ministrem zahraničí a do funkce ho jmenoval právě Zeman. Na druhou stranu právě Zaorálek byl kritikem současného premiéra Andreje Babiše a nebyl ani velkým příznivcem vstupu ČSSD do vlády. Ostře proti Babišovi vystupoval především v předvolební kampani v roce 2017, a to ještě v době, kdy byl ministrem zahraničí ve společné vládě s ANO.

Emotivní projev ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka

Video: Václav Toman, Novinky

Babiše dokonce přirovnal k fíkusu. „Jako fíkus tuneluje stromy a je škrtičem stromů, tak tady nám dnes hrozí, že takové oligopoly vytunelují demokracii,“ hřímal šéf české diplomacie na sjezdu v březnu 2017.

Babiš: Krize není

Premiér Babiš po úterní schůzce u prezidenta Zemana uvedl, že jméno nového ministra nezná a nebude komentovat možné návrhy.

Záznam: TK po schůzce Andreje Babiše s prezidentem Zemanem

Video: Novinky

Celou situaci nyní stažením nominace Michala Šmardy, kterého označil za nekompetentního pro vední kultury, považuje za vyřešenou a vláda podle něj v žádné krizi není. Od Hamáčka očekává oficiální oznámení kandidáta co nejdříve.

Anketa
Byl by podle vás Lubomír Zaorálek dobrým ministrem kultury?
Ano
22.6 %
Ne
77.4 %
Celkem hlasovalo 6784 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků