Hlavní obsah
 

Jak se změní pravidla cestování podle ministra Kulhánka

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pátek představil chystané změny v pravidlech pro cestování. Už od soboty by se mělo snáze cestovat lidem očkovaným před více než třemi týdny alespoň jednou dávkou vakcíny.

 
Jak se změní pravidla cestování podle ministra Kulhánka

Od soboty bude umožněn vstup na území ČR osobám, které mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska.

Za podobných podmínek - zatím s výjimkou Slovenska - by měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku. Slovensko by o tom mělo rozhodnout příští týden, řekl Kulhánek.

Lidé, kteří mají aspoň 22 dní po první dávce očkování proti covidu-19 v České republice, se pak budou moci nově bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika.

Na to už dříve v pátek upozornil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Ostatní lidé musí absolvovat antigenní nebo PCR test. Konkrétně při návratu z červených zemí (s vysokým rizikem) musí lidé podstoupit PCR test nejpozději pět dní po příjezdu, při příjezdu z oranžových států (se středním rizikem) pak PCR či antigenní test ve stejném termínu.

Pro cestování z velmi rizikových států pak platí pro naočkované i nenaočkované stejná pravidla - nutný je PCR test.

Podle Kulhánka jsou další prioritou pro rozvolňování v cestování oblíbené turistické destinace Chorvatsko a Řecko.

ČR podporuje covid pas 

K zemím se středním rizikem patří nyní například Slovensko, Irsko, Portugalsko či Island. Země s vysokým rizikem jsou například Německo, Polsko, Rakousko, Itálie či Španělsko. K velmi rizikovým státům se řadí Francie, Švédsko, Chorvatsko a země mimo EU bez ohledu na to, jaká je v nich epidemiologická situace (seznam lze najít na webu ministerstva zahraničí zde).

Nejjednodušším způsobem, jak by se dalo rozpohybovat od července cestování po Evropě, je podle Kulhánka takzvaný covid pas. V něm by měly být informace o očkováních, testech na koronavirus či o tom, kdy člověk covid prodělal.

Česko jeho zavedení podporuje. Měl by být v elektronické i papírové podobě. „Jednání o něm nyní probíhají v Bruselu, ale i na úrovni jednotlivých zemí. Je to otázka přelomu června, července,” uvedl ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků