Hlavní obsah
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo

Hamáček: Nouzový stav by mohl trvat do Vánoc

Nouzový stav by mohl podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) trvat minimálně do Vánoc. Nouzový stav zatím trvá do 20. listopadu, o jeho dalším prodlužování budou rozhodovat poslanci. Hamáček v neděli v ČT řekl, že vláda půjde Sněmovnu požádat o jeho prodloužení ještě několikrát.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo
Hamáček: Nouzový stav by mohl trvat do Vánoc

„Ano, je to férové říct,“ odpověděl Hamáček na otázku, zda nouzový stav bude trvat do Vánoc.

„Nouzový stav se bude muset prodloužit. Je evidentní, že i po 20. listopadu se to bez stavu nouze řídit nedá,“ uvedl také. Nouzový stav vládě umožňuje například nařizovat uzavření podniků či pracovní povinnost některým skupinám obyvatel.

Současná protiepidemická opatření budou podle vicepremiéra trvat ještě týdny až měsíce. Opatrně se rozvolňovat mohou začít až v době, kdy u nás bude počet nově pozitivně testovaných narůstat denně po stovkách až nízkých tisících.

Vzorem Izrael

„Do té doby budou muset být platná mimořádná opatření. Dokud situace nebude pod kontrolou, řekněme na úrovni dnešního Izraele, bez opatření se neobejdeme. Nouzový stav se bude prodlužovat ještě několikrát,“ řekl. V sobotu přibylo v Izraeli 721 nových případů, země zažila striktní lockdown, který trval pět týdnů.

„Byl bych velmi rád, kdyby k nějakému uvolnění došlo už na Vánoce, ale musí to být opatrně plánováno. Jak se ukázalo v létě, když se uvolní moc, křivka se špatně brzdí,“ řekl Hamáček.

„Situace se dramaticky zhoršuje v celé Evropě, tak jak jsme byli první v počtu případů, můžeme být mezi prvními, kde se situace bude zlepšovat,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků