Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Babiš opět přišel za komunisty kvůli rozpočtu. A znovu narazil

Ani při čtvrtečním jednání se premiérovi s komunisty Andreji Babišovi (ANO) nepodařilo přesvědčit stranu k podpoře státního rozpočtu na příští rok. Babiš KSČM i další partaje přesvědčoval už ve středu ve Sněmovně, ale podporu nenašel. Sněmovna se k projednávání bodu opět vrátí v pátek ráno. Při neschválení hrozí rozpočtové provizorium.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Babiš opět přišel za komunisty kvůli rozpočtu. A znovu narazil

Babiš komunisty o potřebě schválení zákona přesvědčoval ve čtvrtek spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), ani jednání poslanecké frakce spolu s členy výkonného výboru ÚV KSČM ale u komunistů změnu nepřineslo.

Stanovisko KSČM tak zatím zůstává stejné: Pokud neprojde návrh na seškrtání armádní kapitoly o deset miliard, které by měly jít namísto nákupu vojenské techniky na pomoc v boji proti covidu, s hlasy jejich poslanců nelze počítat.

Na názoru komunistů nic nezměnilo ani varování šéfky státní kasy před možným rozpočtovým provizoriem. Jediným výsledkem čtvrtečního dohadování tak je, že jednání o rozpočtu budou dál pokračovat.

Premiér se dostal do pasti, protože v případě podpory komunistického návrhu nechtějí návrh rozpočtu kromě opozice podpořit ani koaliční soc. dem.

Pokud Sněmovna návrh, který počítá se schodkem 320 miliard, do konce roku neschválí, nastane provizorium. Pak by se hospodaření státu řídilo podle posledního schváleného rozpočtu a jednotlivé kapitoly by dostávaly v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků