„Když ve třicátých letech minulého století chtěl Adolf Hitler obsadit nějakou cizí zemi, vždy prohlásil, že musí chránit tamější Němce. Ať už šlo o anšlus Rakouska, obsazení našeho pohraničí, nebo útok na Polsko… Vždy bylo údajně nutné bránit německé občany,“ připomněl Schwarzenberg.

Upozornil dál, že stejný argument nyní používá ruský prezident Vladimir Putin, aby „obsadil Krym“.

„Je naprosto jasné, že nejde o ochranu ruských občanů, na které nikdo neútočí a jsou v naprostém bezpečí. Shromáždili se, demonstrovali pro Rusko a užívali si veškerých svobod,“ poznamenal Schwarzenberg na adresu etnických Rusů na Krymu, kteří neuznávají novou ukrajinskou vládu a nadále se stavějí za sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Schwarzenberg také upozornil, že ruská vláda s ukrajinskou vůbec nevyjednává.

Podle něj by šéfové evropských diplomacií měli zaujmout společně tvrdý postoj vůči Rusku.

Češi si vzpomněli na srpen 1968

Schwarzenberg v sobotu v České televizi také připomněl vzdálenější paralelu s rokem 1968 a invazí vojsk SSSR a armád jeho satelitů do Československa.

Vzpomínky na rok 68 v týž den oživil i prezident Miloš Zeman, když Moskvu varoval, že případná intervence vytvoří příkop, který nepřeklene celá jedna generace. [celá zpráva]

Vojenská hrozba upomíná na „bratrskou pomoc” SSSR Československu v srpnu 1968 i místopředsedovi ODS Janu Zahradilovi. „Rusko tím překročilo pomyslnou hranici politického řešení ukrajinské krize směrem k řešení vojenskému, což je nepřijatelné,” uvedl.