Hlavní obsah

Řehka: Probuďme se! Tolerujeme tu podporu čirého zla Hamásu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka v pondělí označil palestinské teroristické hnutí Hamás za čisté zlo. Varoval, že i v Evropě jsou lidé, kteří ho otevřeně podporují, zatímco se na to jen díváme. Podle něj si Západ zadělává na velký problém. V rozhovoru pro ČT současně upozornil, že Rusko je pro Ukrajinu tvrdý soupeř, který se také dokáže přizpůsobovat a učit a není ho snadné porazit.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Karel Řehka na akci ke 30. výročí armády ČR na náplavce

Článek

„To je opravdu boj s čistokrevným zlem. Tam se děly tak strašné věci, které Izraelci ani nezveřejňují,“ řekl Řehka. Uvedl několik příkladů: „Máte spoutané rodiče a před jejich očima jejich dítěti řežou hlavu nebo končetinu, kde novorozence pečou v troubě. To je strašné. A představa, že nám tady v Evropě v ulicích kráčejí lidi a dávají tomu podporu a my na to koukáme -probuďme se! My si zakládáme na vážný problém!“

Řehka uvedl, že chápe postup Izraele: „Řekli jasně, že jejich priorita je zničit Hamás a jeho infrastrukturu. To není o mstě, ale o existenční hrozbě. A přestože tím můžete ohrozit civilisty, protože to jinak nejde, já být izraelský náčelník štábu, využil bych okno příležitosti a zdecimoval Hamás.“

Rusko není snadný protivník

Řehka také mírnil zklamání, že Ukrajinci se letos neprobili k Azovskému moři: „Jestli někdo čekal ofenzivu a la černobílý film z druhé světové války, tak ono to tak nevypadá v reálu. Rusko není jednoduchý protivník. Ukrajinci to vědí, jsou velmi realističtí. Mají neskutečný morál a odhodlání. Ukrajinci pořád věří ve vítězství.“

Hamás – palestinský chameleon. Analýza Karla Černého

SALON

S brzkým koncem konfliktu nepočítá: „Podle mého hodnocení nemá v dohlednu rychlý konec a obě strany jsou si toho vědomy. Na straně Ukrajiny je třeba zvažovat, nejen kolik dobydou zrovna kilometrů, ale i to, v jakém stavu z toho vyjde armáda, musí šetřit lidské zdroje, nebavíme se o krátké válce. Jedna bitva nevyhrává válku. Každá válka je opotřebovávací, je to souboj vůlí. Válka je o tom, že chcete protistraně vnutit svoji vůli a používáte k tomu násilí.“

Opotřebovávací válka nahrává Rusku, konstatoval Řehka: „V opotřebovávací válce je Rusko svou velikostí a kapacitami v jisté výhodě, má daleko větší počet lidí, kteří jsou mobilizovatelní, má průmysl, který částečně rozjel válečnou výrobu. Zpravodajská hodnocení nám ukazují, že je Rusko schopné si obnovovat své síly rychleji, než jsme si mysleli, což je nebezpečné i pro nás. My musíme pomáhat Ukrajině vyvažovat nedostatky.“

Podle náčelníka generálního štábu mohl Západ dodat některé zbraně Ukrajincům dříve, současně ale upozornil na naše limity: „Nic si nenalhávejme, my jsme se dlouho nechystali na velký konflikt a nejsme na tom jako Evropa a aliance dobře. Teď je snaha to urychleně měnit, připravovat se na velký konflikt, budovat obranný průmysl. Rusko nerozumí ničemu jinému než síle, dobře vědí, co máme a nemáme, jak se chováme, jaké máme kapacity. My jim musíme ukázat, že máme vůli a schopnosti bránit se a nemají to vůbec zkoušet.“

Žádná pomoc pro Gazu, dokud nevrátí rukojmí, řekl demonstrant v Tel Avivu reportérovi Novinek

Blízký a Střední východ

Reklama

Výběr článků

Načítám