Hlavní obsah

Rozpočet VŠ by se měl letos na mzdy mimořádně zvýšit o 901 milionů korun

24. 3. 2023, 17:14 – Praha

Rozpočet univerzit by se měl v letošním roce mimořádně navýšit o zhruba 901 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu pracovní skupiny, která se na ministerstvu školství věnuje mzdové politice na vysokých školách. Dokument má k dispozici ČTK. Finance by podle něj měly být určené na odměňování vysokoškolských pedagogů.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Kvůli nespokojenosti s výdělky se 28. března na 12 fakultách chystají protestovat vyučující humanitních a sociálněvědních oborů.

Vysokoškolský odborový svaz (VOS) je na ten den podpořil vyhlášením symbolické stávkové pohotovosti.

„Při zohlednění skutečnosti, že rozpočet vysokých škol již byl v roce 2022 posílen o 500 milionů korun, které lze využít na opatření ve mzdové oblasti, činí potřeba navýšení objemu prostředků pro vysoké školy pro období od 1. dubna do 31. prosince 2023 (…) 900 867 703 korun,“ píše se v materiálu pracovní skupiny k mzdové situaci na univerzitách.

Ostravské univerzitě vadí nízké platy, připojuje se k celostátnímu protestu

Věda a školy

Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos podle ministerstva školství určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Další peníze plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj.

Rektoři žádají vládu o nápravu

Pracovní skupina, jejíž vznik podle mluvčí MŠMT Anety Lednové inicioval ministr školství Vladimír Balaš (STAN), měla za cíl navrhnout řešení financování univerzit. Česká konference rektorů (ČKR), Rada vysokých škol (RVŠ) a odboráři poukazují na to, že vysoké školství je dlouhodobě podfinancované.

ČKR v pátek ve svém prohlášení uvedla, že žádá vládu o nápravu, protože akademické prostředí přestává být konkurenceschopné. Lednová ČTK ve čtvrtek řekla, že k problematice financování VŠ bude na pondělí 27. března svoláno jednání. Bližší informace nezmínila.

Podle dokumentu, který připravila pracovní skupina, by měl rozpočet pro veřejné univerzity v roce 2024 vzrůst oproti letošku o 10,8 miliardy Kč, v roce 2025 o 13,8 miliardy a v roce 2026 o 16,8 miliardy korun. Cílem je, aby výdaje na vzdělávání na vysokých školách dosáhly úrovně 0,65 procenta HDP. Po navýšení rozpočtu tak, aby podíl rozpočtu univerzit na HDP alespoň 0,6 procenta, volá RVŠ. Podobně se vyslovila i ČKR.

Odpovídající měsíční mzda by podle dokumentu pracovní skupiny na MŠMT měla být pro profesora ve výši 100 000 Kč, pro docenta 70 000 Kč a pro odborného asistenta 55 000 Kč. V roce 2022 podle materiálu, který údaje uvádí s odkazem na data v Informačním systému o průměrném výdělku, byla průměrná měsíční mzda profesora asi 98 000 Kč, docenta asi 73 000 Kč a odborného asistenta 51 000 Kč.

Fiala hodlá do debaty o odměňování na filozofických fakultách zapojit rektory

Věda a školy

Výdělky učitelů se ale na různých fakultách liší. Nízké jsou podle tvrzení v dokumentu průměrné příjmy profesorů na právnických, filozofických, humanitních, teologických a uměleckých fakultách, a to včetně oboru architektury. U odborných asistentů je mzda podle materiálu nízká na všech fakultách s výjimkou fakult informatiky.

V roce 2022 podle dokumentu působilo v průměru na veřejných VŠ 30 665 zaměstnanců, jejichž mzda je hrazena ze státního rozpočtu. Z nich 15 271 byli akademičtí pracovníci, tedy profesoři, docenti či odborní asistenti. Odborní asistenti tvoří asi polovinu těchto akademiků.

V pracovní skupině ke mzdám na univerzitách zasedli zástupci MŠMT, ČKR, RVŠ, odborů ve školství a Národního akreditačního úřadu. Zástupci resortu zároveň upozornili, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců je ale výhradně v kompetencích univerzit.

K protestům na vysokých školách se přidávají další obory

Domácí

Pokud vláda do 28. března nezareaguje, budeme stávkovat, hrozí akademici

Věda a školy

Reklama

Výběr článků