Hlavní obsah

Pokud vláda do 28. března nezareaguje, budeme stávkovat, hrozí akademici

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult (FF) vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky. V úterý 28. března budou tito pedagogové pořádat protest s názvem Hodina pravdy. Konat se bude v Praze a Olomouci. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová řekla, že se připravuje materiál s návrhy řešení, kterým se bude úřad a vláda zabývat.

Foto: Martina Houdek, ČTK

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Článek

Akademici požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách.

Představitelé Vysokoškolského odborového svazu (VOS) Petr Baierl a František Kratochvíl už dříve ČTK řekli, že na Den učitelů 28. března chtějí prostřednictvím přednášek a diskuzí informovat, jak jsou podle nich sociálněvědní a humanitní obory na univerzitách podfinancované. Výuka se tomu přizpůsobí např. na FF Univerzity Karlovy v Praze a FF Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL).

V prostorách FF UPOL se rovněž 28. března ve 13:00 sejde protestní shromáždění. „Nebudeme-li mít včas patřičnou odezvu z vlády ČR, bude vyhlášena stávka,“ píše se na Facebooku k akci Hodina pravdy. Stávka by se podle organizátorů akce projevila mj. omezením výuky.

Nespokojení vysokoškolští pedagogové plánují uspořádat v březnu protestní akci

Věda a školy

Organizátoři protestu, kteří jsou podepsáni i pod peticí na podporu humanitních a sociálněvědních oborů, požadují zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách a navýšení rozpočtu univerzit.

Odchody z VŠ

Akademici v poslední době upozorňují na zvětšující se rozdíly ve financování mateřských, základních a středních škol v porovnání s univerzitami. Odměny učitelů v regionálním školství v posledních letech rostly, naopak mnozí akademici z humanitních a sociálněvědních oborů odcházejí kvůli nedostatečným výdělkům pracovat mimo vysoké školství.

Kupříkladu podle předsedy Asociace děkanů filozofických fakult a děkana FF UPOL Jana Stejskala hrozí to, že tyto obory budou mít v budoucnu málo učitelů a budou muset omezovat výuku.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) dříve slíbil, že se situací na univerzitách bude zabývat. Mzdovou politikou na VŠ se nyní podle ředitelky sekce vysokého školství na MŠMT Radky Wildové zabývá pracovní skupina, jejíž vznik Balaš inicioval.

„V současné době se pracuje na materiálu, kterým se bude zabývat jak MŠMT, tak vláda. Obsahem materiálu bude analýza mzdové situace na VŠ a návrhy řešení, a to jak okamžité, tak dlouhodobé, směrem ke státu i VŠ,“ uvedla ve čtvrtek Lednová. Doplnila, že mzdová politika a určování počtu zaměstnanců jsou ale výhradně v kompetencích univerzit.

Odbory filozofických fakult zvažují žaloby na univerzity

Věda a školy

Na podfinancování vysokého školství upozorňují rovněž Česká konference rektorů (ČKR) a Rada vysokých škol (RVŠ). Podle RVŠ by měl být pro univerzity jasný podíl peněz z rozpočtu ministerstva, nebo by měl být podíl rozpočtu univerzit na HDP alespoň 0,6 procenta. Podobně se vyslovily i ČKR a VOS.

Mluvčí MŠMT Lednová řekla, že na vzdělávání na veřejných VŠ je pro letošek určeno 30,9 miliardy Kč, tedy více než loni. Resort chce pro rok 2024 pro univerzity o deset miliard více než v tomto roce.

Ministr Balaš k děkanu Ševčíkovi: Novela zákona by měla posílit kompetence rektorů

Domácí

Reklama

Výběr článků

Načítám