Hlavní obsah

Do škol se zapsalo 66 163 uprchlíků. Deset tisíc z nich nenastoupilo

14. 9. 2022, 14:37 – Praha

V českých školách je v současnosti zapsáno asi 66 tisíc ukrajinských uprchlíků, z nichž kolem 10 tisíc zatím do výuky nenastoupilo. Na středečním jednání sněmovního školského výboru to řekl náměstek ministerstva školství pro vzdělávání Jan Mareš. Nejvíc Ukrajinců, a to kolem 51 tisíc, se podle něj zapsalo do základních škol. Přesné údaje bude mít MŠMT po konci září.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se při zahájení školního roku na základní škole v Trmicích chopil bublifuku.

Článek

Podle dat, která měl úřad k dispozici ke 12. září, je do škol v Česku zapsáno 66 163 dětí ukrajinských utečenců.

„Z toho je v mateřských školách asi 10 tisíc, v základních školách 51 tisíc, ve středních školách 4500 a zbytek je na konzervatořích a vyšších odborných školách,“ vypočetl náměstek.

Sněmovna vyzvala vládu, aby dala více peněz na kapacity škol

Přibližně 56 tisíc žáků podle něj v současnosti školu skutečně navštěvuje, dalších asi 10 tisíc do ní zatím nenastoupilo. Kapacity, které nepřítomní žáci blokují, se budou postupně uvolňovat, dodal Mareš.

Po neomluvené 20denní absenci hrozí vyloučení ze školy

Připomněl, že zvláštní zákon s opatřeními pro uprchlíky stanoví, že v případě absence po dobu 20 dnů bez omluvení může být Ukrajinec ze školy vyloučen. Má pak ještě 15 dnů na zareagování na výzvu. Toto ustanovení zdůvodnilo ministerstvo při schvalování zákona tím, že se běženci často stěhují, aniž by to škole oznámili, a blokují tak místa jiným uchazečům.

Do českých škol nastoupilo na 60 000 ukrajinských dětí

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) při zahájení školního roku 1. září uvedl, že podle odhadu ministerstva nastoupilo do škol v České republice 57–60 tisíc dětí z Ukrajiny. Řekl, že očekával vyšší počet středoškoláků.

Řada dětí ve věku 17 let se podle něj na střední školy v ČR nepřihlásila, protože chtějí dokončit školní docházku na Ukrajině. Problém pro ně představuje i jazyková bariéra, protože uprchlíci zatím neumí dobře česky.

Ministr poukázal i na to, že na některých místech v republice je momentálně středních škol nedostatek.

Do online kurzu češtiny pro ukrajinské asistenty pedagoga se přihlásilo 900 lidí

Mareš nyní připomněl, že zvláštní zákon umožnil školám kvůli uprchlíkům žádat o navýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu. Počet míst ve třídách se může navýšit na maximum 34 žáků a ve školkách na 28 dětí. K 9. září registrovalo MŠMT podle Mareše 190 žádostí, na jejichž základě mohlo ve školách přibýt 6028 míst.

Úřad podle náměstka dál sbírá data, na jejichž základě by se mělo vyjasnit i to, kolik by ve školách mohlo pomáhat ukrajinských asistentů pedagoga. Přesnější údaje bude mít ministerstvo zřejmě na začátku října.

Jak vymáhat povinnou docházku?

Poslanci ve školském výboru ve středu debatovali mj. i o tom, jak zajistit vzdělávání ukrajinských uprchlíků, kteří do škol nenastoupili. Členové výboru upozorňovali, že běženci někdy neposílají své děti do školy, ani když zůstávají v ČR. Podle platné legislativy takovým chováním porušují zákon.

Adaptační skupiny pro Ukrajince budou pokračovat do prosince, bude jich ale méně

Zákon totiž nově stanovuje, že uprchlíci musejí začít plnit povinnou školní docházku v Česku nejpozději do 90 dnů ode dne poskytnutí dočasné ochrany.

Mareš zmínil, že otázka vymáhání docházky není věcí školy ani ministerstva školství, ale jiných orgánů. Předseda výboru Ivo Vondrák (ANO) dodal, že do budoucna je potřeba v legislativě nastavit mechanismus, jak by bylo možné povinnou školní docházku utečenců v ČR vymáhat.

Výběr článků