Hlavní obsah

Crew Dragon se na Zemi vrátí v srpnu, očekává NASA

11. 6. 2020, 15:58 – Washington

Kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX se s astronauty amerického úřadu NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym vrátí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi pravděpodobně v srpnu. Podle portálu SpaceFlight Now to sdělil vedoucí činitel NASA pro mise lidí ve vesmíru Kenneth Bowersox.

Až do dokování se Crew Dragon choval velmi podobně jako raketoplány, popsal astronaut HurleyVideo: NASA TV, Novinky/Reuters

 
Článek

Crew Dragon přistál na ISS 31. května, den po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Šlo o druhý pokus, ten první konaný o několik dní dříve nevyšel kvůli nepříznivému počasí.

Konec závislosti na Rusku odložen. Start astronautů z USA zastavilo počasí

Věda a školy

Pro vesmírný výzkum Spojených států každopádně šlo o důležitou událost, neboť má znamenat konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.

Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS a přešli na její palubu

Věda a školy

Astronauti Behnken a Hurley byli navíc nadšení z „neuvěřitelně hladkého” přistání.

Zakotvení Crew Dragonu bylo neuvěřitelně hladké, libují si astronauti

Věda a školy

Jak dlouho oba na orbitálním komplexu zůstanou, nebylo před startem určeno, ale mělo by to být v rozmezí jednoho až čtyř měsíců. Bowersox tento týden řekl, že termín návratu závisí na několika faktorech, jako je fungování Crew Dragonu, postup práce obou astronautů na ISS a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a Mexickém zálivu.

Mise zatím probíhá dobře

Podle Bowersoxe první mise Crew Dragonu s posádkou, která je stále ještě testovací a má označení Demo-2, zatím probíhá dobře.

„Nestanovili jsme délku mise Demo-2, dokud jsme nedostali posádku na ISS a neviděli, jak Dragon funguje. Loď si vede velmi dobře, takže si myslíme, že je rozumné, aby tam posádka zůstala měsíc nebo dva,” uvedl šéf pilotovaných misí NASA.

„Rádi bychom je dostali domů někdy v srpnu,” poznamenal.

Záznam: Přílet astronautů na ISSVideo: NASA TV

Bowersox zároveň prozradil, že do konce července jsou plánovány určité pracovní směny nynějšího velitele ISS astronauta NASA Christophera Cassidyho s Behnkenem vně stanice. Měli by nahradit staré baterie novými lithium-iontovými, které na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Na ISS přistál japonský koráb s poslední várkou nových baterií

Věda a školy

SpaceFlight Now k tomu napsal, že se očekává, že Behnken vystoupí ven nejméně dvakrát koncem června a začátkem července.

Nejmenované zdroje podle portálu k termínu návratu upozornily, že pokud povětrnostní podmínky budou vypadat příznivě, NASA a SpaceX by se mohly rozhodnout pro návrat Crew Dragonu ještě před koncem července.

Reklama

Související články

Výběr článků