Článek
„Celá francouzská jaderná doktrína odstrašování stojí na nepoužití jaderné zbraně jako první. A na politické váze toho, že disponujete zbraněmi, o nichž protivník ví, že když je použijete, bude jejich terčem. To odrazuje, protože následky jsou opravdu velké a nikdo je nechce nést. To je celá filozofie francouzského odstrašování,“ vysvětlila Deschaux-Dutardová.
„Francouzskou vizí je stále mít záruku strategické nezávislosti, abychom mohli sami rozhodnout, co uděláme, jestliže budeme čelit velmi velké hrozbě pro naše životní zájmy. Na rozdíl od americké doktríny, kde je jasně napsáno, v jakých případech nasadíte jadernou zbraň, u Francie záleží na analýze prezidenta,“ uvedla k francouzské doktríně.
Protivník se navíc ponechává v nejistotě. „Nikde se nepíše, co jsou životní zájmy Francie. Ty definuje prezident, za čímž si Macron stojí.“
Přesto opakovaně dala najevo, že mezi francouzskými zájmy je Evropa: „Pokud by se někdy Američané stáhli z jaderného deštníku chránícího evropský kontinent, tak v případě ozbrojené agrese, kdy by Rusko použilo taktickou jadernou zbraň, mohla by to Francie považovat podle svého uvážení za agresi proti francouzským životním zájmům.“
Řekla to, když vysvětlovala, že Macronův návrh nejde proti jadernému štítu USA: „Důležité je pochopit, že francouzská iniciativa, což je evropská dimenze francouzského jaderného odstrašení, nemá být soupeřem deštníku NATO, ale jeho doplňkem, protože stojí na jiné doktríně.“
Ze slov analytičky plyne, že by muselo jít o jaderný útok: „Je zcela jasné, že kdyby došlo k napadení Finska, které je nejblíže Rusku, konvenčními prostředky, Francie by jadernými zbraněmi nereagovala. To by nedávalo smysl.“
Francouzská strategická nezávislost
Připomenula, že Francie chce o použití svých jaderných sil rozhodovat sama. Dospěla k tomu po suezské krizi z roku 1956, kdy se spolu s Brity pokusila obsadit Suezský průplav, který znárodnil Egypt. Američané se tehdy postavili proti.
„Prezident de Gaulle se rozhodl mít nezávislé jaderné odstrašení, protože si v šedesátých letech Francie nebyla nikdy jistá, jestli v případě potřeby bude americkým zájmem, aby nás Washington podpořil. Proto Francie věnuje energii, peníze a technologický výzkum, aby dál mohla provádět jaderné odstrašování,“ řekla Deschaux-Dutardová.