Hlavní obsah

AstraZeneca pozastavila testy vakcíny na covid-19. Dobrovolník nevysvětlitelně onemocněl

9. 9. 2020, 7:06 – Londýn

Britská firma AstraZeneca oznámila, že pozastavila finální fázi klinických testů koronavirové vakcíny, kterou vyvíjí ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity. U jednoho z účastníků se totiž projevily nevysvětlitelné zdravotní problémy, uvedla agentura Reuters.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: AstraZeneca v červenci očkovala dobrovolníky vakcínou proti covidu-19Video: UNIVERSITY OF OXFORD , Reuters

 
Článek

Mluvčí společnosti Michele Meixellová upřesnila, že rozhodnutí bylo učiněno dobrovolně, podle standardního postupu, a doplnila, že okolnosti nyní posoudí nezávislá komise.

Klinická studie koronavirové vakcíny vyvíjené AstrouZenecou a Oxfordskou univerzitou se provádí na několika místech. Zdravotní komplikace se objevily u účastníka ve Spojeném království. O jaké problémy jde, ani kdy se projevily, není jasné. Podle webu Stat News se však očekává, že se účastník studie, u kterého je podezření na „vážnou nežádoucí reakci“, zotaví.

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Logo farmaceutické firmy AstraZeneca.

Stat News uvedl, že pozastavení klinických testů mělo dopad i na další testy společnosti AstraZeneca i na klinické studie, které provádí jiné farmaceutické firmy. AstraZeneca v prohlášení uvedla, že „u velkých studií se mohou projevit nemoci čistě náhodou, ale je nutné okolnosti nezávisle přezkoumat“.

Akcie společnosti po zveřejnění zprávy klesly o více než osm procent, zatímco její konkurenti ve vývoji vakcíny zaznamenali růst. Americká Moderna připsala čtyři procenta, Pfizer méně než procento.

Devět amerických a evropských vývojářů vakcín se v úterý zavázalo, že budou dodržovat vědecké bezpečnostní standardy u svých experimentálních vakcín. Prohlášení bylo vydáno vzhledem k rostoucím obavám z toho, že bezpečnostní standardy nebudou při studiích vakcín plně dodržovány v důsledku politického tlaku na rychlé dodání vakcíny na trh.

Reklama

Výběr článků