Hlavní obsah

Třetina samoživitelek si musela v krizi vzít půjčku

29. 5. 2020, 5:30
Právo, Stáňa Seďová

Po dvou měsících opatření kvůli pandemii si podle aktuálního průzkumu 65 procent samoživitelek výrazně finančně pohoršilo. Více než polovina dospělých, kteří jsou sami na děti, neměla před krizí žádnou rezervu. To vedlo k tomu, že se třetina z nich zadlužila. Průzkum si nechal udělat Klub svobodných matek, probíhal od 15. do 21. května a zúčastnilo se ho 950 respondentů.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

V krizi se zadlužila i paní Jana z Loun. Vdovu se dvěma dětmi srazila epidemie na dno. Ani půjčka nepomohla. Pomoci se dovolala až ve zmíněném Klubu.

„Mám syna a dceru ve věku 9 a 12 let. Dcera je onkologická pacientka, takže jsem ani před opatřeními nemohla pracovat na plný úvazek. Ale chodila jsem na brigády. Po uzavření škol i to padlo. Můj příjem je 5900 korun, to je příspěvek na bydlení, a přídavky a sirotčí důchod ve výši 11 000 korun. Nájem platím 9965 korun, 500 korun je splátka půjčky, 135 korun jsou poplatky za televizi, 500 korun stojí vitaminy pro dceru. Z toho, co zbude, pořizuji nezbytné potraviny, drogerii a oblečení. To se různě liší, ale jakmile potřebuje dcera nebo syn něco navíc, peníze už mi chybějí. A nyní nám chybí ještě víc,“ napsala v žádosti o pomoc do Klubu svobodných matek paní Jana, jejíž jméno redakce změnila.

Prosila o příspěvek, který nakonec získala, i když svou žádost uzavírala slovy: „Děkuji, že jsem se mohla vypsat, i to mi moc pomohlo.“

Neefektivní stát. Stokoruna pro nejpotřebnější vyjde na 180 korun

Ekonomika

Takových proseb, jakou byla ta Jany, chodí do klubu desítky týdně.

„Přijímáme žádosti z celého Česka, týdně jich může být třicet i čtyřicet. Jsou to prosby o pomoc od samoživitelek i samoživitelů. I když mužů je méně, obracejí se na nás také. Pravidla jsou pro všechny stejná. Ne každému vyhovíme, s žadateli si často dopisujeme, abychom zjistili, s jakými okolnostmi bojují. Vše pak prověřujeme,“ popsala Právu Petra Krainová, ředitelka komunikace Klubu svobodných matek.

Dřív pomoc nepotřebovaly

„Dříve jsme měli programy pomoci na obědy, školy v přírodě a příspěvky na potraviny. Jakmile přišla koronakrize, zavedli jsme dva nové programy. Příspěvek na nájemné ve výši 5000 korun, který jsme poskytli i paní Janě, a nyní máme ještě program finanční pomoci pro zajištění letních táborů. Samoživitelkám na ně podle průzkumu letos už nezbývají peníze a v momentě, kdy se vrátily do práce, je to pro ně významný problém,“ doplnila Krainová.

Podpora v nezaměstnanosti by se mohla zvýšit, uvedla Maláčová

Ekonomika

Podle výsledků průzkumu krize paradoxně nejvíce postihla ty samoživitelky, které pracují a před krizí byly na státu zcela nezávislé. Vzhledem k předchozím příjmům neměly možnost dosáhnout na sociální dávky, a to je donutilo vzít si půjčku.

Pouze 15 procent dotázaných uvedlo, že jsou na tom stále stejně. Necelá pětina samoživitelek žádala o pomoc stát, ale stejný počet se obrátil s žádostí o pomoc přímo na neziskové organizace.

„Z mého pohledu je alarmující, že jedna třetina samoživitelek se musela zadlužit. Znamená to totiž, že podpora státu v této mimořádné situaci selhala. Jak jinak si to můžeme vysvětlit, když se velké procento z nich obracelo se žádostí o pomoc na neziskové organizace, komentuje výsledky průzkumu zakladatelka a ředitelka klubu Dana Pavlousková.

Reklama

Výběr článků