Hlavní obsah

Salámová metoda nefunguje, chce to co nejtvrdší lockdown, říká šéf lékařské komory

25. 10. 2020, 14:06
Novinky, Jaroslav Soukup

Prezident České lékařské komory Milan Kubek by byl pro co nejtvrdší lockdown, který podle něj může zachránit množství životů. V případě zahlcení zdravotnického systému by se podle něj staly život ohrožujícím stavem i banální zdravotní komplikace. Kubek to v neděli uvedl ve vysílání české televize v Otázkách Václava Moravce.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Článek

„V okamžiku, kdy budou nemocnice zahlcené pacienty s covidem, se stává život ohrožujícím stavem i zánět slepého střeva,” upozornil. Na skutečnost, že se kvůli nárůstu potvrzených případů blížíme k limitu kapacit systému, upozornil ve stejném pořadu i ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Rezervní kapacita se podle Kubka vytvořila za cenu odkladu veškerých neakutních zákroků a plánovaných opatření.

Bude další zpřísnění, když se situace nezlepší, řekl Prymula. Popsal i terminální opatření

Domácí

„Dnes víme, že všechna opatření přijatá před 14. říjnem nefungovala, takže se zavádějí další opatření,“ popsal prezident ČLK postup, který přirovnal k salámové metodě.

„Z psychologického hlediska je lepší zavést co nejtvrdší lockdown, aby lidé chodili ven si nakoupit jenom jídlo a léky, aby se udržela kritická infrastruktura státu, ale jinak aby všichni seděli doma,“ míní s tím, že pokud bychom tato opatření dva až tři týdny vydrželi, efekt by musel být viditelný.

Babiš: Všichni chceme mít Vánoce, musíme to zvládnout v listopadu

Domácí

„V momentě, kdy lidé uvidí, že opatření fungují, tak najednou budou rádi, že se ta opatření začnou postupným způsobem rozvolňovat a život se začne normalizovat,“ uzavřel.

Vedle kapacit lůžek naráží zdravotnictví i na personální zdroje. Momentálně je podle Kubka vyřazeno z práce 13 200 zdravotníků a jejich počet stejně jako počet nově potvrzených případů neustále roste.

Reklama

Související témata:

Výběr článků