Hlavní obsah

Rakušan: Šifrovaný telefon měly mé děti mezi hračkami

26. 9. 2023, 19:42

Šifrovaný telefon byl mezi hračkami mých dětí, zlehčoval v úterý ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zároveň novinářům řekl, že ho nerozšlapal a že si ho nechává pro případ, pokud by někoho zajímal. To, že kvůli němu chce hnutí ANO vyvolat jednání o nedůvěře vládě, považuje za absurdní.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)

Článek

„Ten mobilní telefon jsem nerozšlapal, existuje. Je to zcela normální mobilní telefon, nicméně je nepoužívaný,“ řekl v úterý novinářům Rakušan.

Zároveň uvedl, že šifrovaný telefon byl „mezi hračkami jeho dětí“. „Nechávám si ho pro případ, že by kohokoliv zajímal,“ upozornil.

„Je to telefon, který nepoužívám. V současné době mám telefon zabezpečený na vládě, to znamená jako ministr vnitra. Ten jsem použil všeho všudy asi jednou při nějakém cvičení NATO,“ dodal šéf hnutí STAN.

ANO dalo Fialovi ultimátum na odvolání Rakušana. Hrozí hlasováním o nedůvěře vládě

Ten má podle iDNES.cz stejný šifrovaný telefon, jaký používali také lidé zapojení do pražské korupční kauzy Dozimetr. Když se takové zařízení řešilo například u bývalého ministra školství Petra Gazdíka (STAN), Rakušan řekl, že mu „doporučil, ať šifrovaný telefon rozkope a vyhodí z okna a takové věci nedělá“.

Zařízení si ministr vnitra prý pořídil kvůli „reálnému podezření“, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek v kanceláři se podle něj dostávaly velice rychle do veřejného prostoru, ačkoliv u nich bylo minimum lidí.

Telefon mu měl dát bývalý místopředseda STAN Stanislav Polčák. „Řekl, jaká je možnost komunikace, a v té chvíli jsem já řekl, že by to bylo vhodné, aby komunikace byla bezpečná,“ popisoval novinářům, jak se k telefonu dostal. Konkrétně měl používat systém CryptoCult, který nabízí společnost Circle Tech. V té má hlavní slovo exministr spravedlnosti Pavel Němec.

Přestřelky s Babišem

Rakušanovi kauzu v úterý ve Sněmovně vyčítalo především ANO v čele s Andrejem Babišem. Hnutí oznámilo, že pokud ho Fiala neodvolá, vyvolá jednání o nedůvěře vládě.

„Organizovaný zločin má svého ministra, to tady ještě nebylo. Má za cíl rozkrádat státní finance,“ rozčiloval se Babiš. Ten také Rakušana označil například za největší hrozbu pro Česko a pro občany.

„Chtěl bych se zeptat pana Babiše, o čem se to tady bavíme. Není důležité, jakým telefonem kdo telefonuje, je důležité, s kým se bavíte a co řešíte. V tomto ohledu mám za svých 13 let v politice absolutně čisté svědomí a bylo by hezké, kdyby to mohli říct všichni politici,“ reagoval na to ministr.

„Přijde mi absurdní, že člověk, který s Krejčířem chtěl ovládnout Čepro, se teď diví tomu, že někdo používal stejnou mobilní aplikaci jako Krejčířův podržtaška. Někdo, kdo měl obchodní vazby s Kočnerem na Slovensku, teď bude vyzývat k nějaké morálce a odklonu mafiánů. Nechápu, kam až se ta absurdita v podání hnutí ANO klube,“ pustil se do Babiše.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) za ním prý stojí. „Pan premiér tohle podle jeho slov nepovažuje za problém, který by měl nějakým zásadním způsobem řešit. Problém by byl, kdybych se s kýmkoliv stýkal, hovořil a byl jakkoliv podezřelý,“ řekl Rakušan.

Sám Fiala to v úterý potvrdil. Vlastnictví šifrovaného telefonu podle něj nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády.

Poslanci si po pěti hodinách schválili program

Reklama

Výběr článků