Hlavní obsah

Koalice v Praze stále v nedohlednu. Dohoda je alespoň na rozpočtu

15. 11. 2022, 13:50

Vyjednávání v Praze nebere konce. Zástupci vládních uskupení dokonce v pondělí přiznali, že k dohodě zřejmě nedojde ani k 24. listopadu, dokdy bylo zatím přerušeno ustavující zastupitelstvo. Představitelé koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a hnutí STAN si tak po dalším jednání alespoň potvrdili, že 15. prosince by mělo zastupitelstvo schválit rozpočet hlavního města na příští rok.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Na snímku (zleva) Zdeněk Zajíček (ODS), Jan Wolf (KDU-ČSL) a Bohuslav Svoboda (ODS) z koalice Spolu.

Článek

„Myslím, že 24. listopadu ještě rada na tomto půdorysu (Spolu, Piráti a STAN - pozn. red.) nevznikne, nevznikne ani na půdorysu široké koalice - tedy navíc s Prahou sobě. Tak daleko (ve vyjednáních) ještě nejsme. A navíc uvnitř Pirátů jsou některé procesy záležitostí celého pražského sdružení,“ řekl v úterý po jednání novinářům šéf zastupitelského klubu Pirátů Daniel Mazur.

Další schůzka koalice Spolu, Pirátů a STAN, kde by se měl řešit následující postup i průběh blížícího se zastupitelstva, je naplánována na pátek.

Pat v Praze trvá. Piráti hlasováním potvrdili účast v alianci s Prahou sobě

Domácí

„Vytváříme si tím další časový postup. Jak ale bylo naznačeno, pokud k dohodě nedojde k 24. listopadu, není to pro nás nic, z čeho bychom se měli zhroutit,“ doplnil šéf vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček.

V takovém případě by se ustavující zastupitelstvo zřejmě znovu přerušilo. „Budeme pak hledat další termín,“ nastínil hlavní vyjednávač za koalici.

Shoda je na schválení rozpočtu

Zástupci tří potenciálních partnerů – Spolu, Pirátů a STAN – se tak sice po téměř dvou měsících po volbách nejsou schopni dohodnou na koalici, potvrdili si ale v úterý alespoň termín 15. prosince, kdy by mělo zastupitelstvo schválit rozpočet metropole na příští rok.

„Je to velmi zodpovědné pro nás pro všechny. Důležité je to totiž pro vztah k městským částem. Vyšleme tím vzkaz, že se nemusí bát z hlediska schvalování svých rozpočtů,“ zmínil Zajíček.

Marvanová: Koalici v Praze brání prosazování ega. Ustoupit by měli Piráti

Domácí

Ani 15. prosince ale nemusí být v Praze koalice dohodnutá. Vyjednávání v Praze jsou totiž již od voleb zaseknutá. Na jedné straně stojí koalice Spolu, na druhé pak po volbách utvořená aliance Pirátů a sdružení Praha sobě.

Vítězná Spolu širší koalici s Prahou sobě odmítá, pro ODS by to totiž znamenalo, že by jen „doplnila“ současné vedení Prahy.

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD.

Reklama

Výběr článků