Hlavní obsah

Děkan schvaloval studentům stipendia, část pak chtěl zpátky

1. 2. 2023, 8:00

I ti nejlepší studenti se samými jedničkami mohou na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni získat za vynikající prospěch finanční podporu maximálně dva tisíce korun měsíčně. Podle zjištění Práva ale existovali jedinci, kterým bez ohledu na studijní výsledky nechal tamní děkan Lukáš Štich (37) vyplácet mimořádné stipen­dium v řádu stovek tisíc korun za rok. Část peněz mu ale podle jejich slov odevzdávali.

Foto: Mapy.cz

Budova Fakulty zdravotnických studií ŽČÚ v Plzni

Článek

Právo kontaktovalo dnes již bývalou studentku, které díky Štichově štědrosti vyplatila univerzita v roce 2020 téměř 120 tisíc korun. Potvrdila, že zhruba polovinu této částky děkanovi na jeho žádost vrátila.

Má výpisy z účtu

Své tvrzení žena doložila výpisy ze svého účtu a doprovodnou komunikací s děkanem. Z bankovních listin, do kterých mělo Právo možnost nahlédnout, je patrné, že jí peníze z univerzity přicházely průběžně celý rok ve zhruba měsíčních intervalech. Výše stipendia se pohybovala od pěti do třiceti tisíc korun.

V případě větších částek pak peníze přeposílala Štichovi na soukromý účet anebo mu peníze předávala v hotovosti. Děkan ji upozornil zprávou na telefon, že má očekávat platbu. „Tento týden by ti mělo přijít stípko,“ stojí například ve zprávě z 9. března 2020, na kterou studentka reaguje: „Pak hned přepošlu.“

Vzápětí jí přichází odpověď od děkana: „V pohodě… anebo možná spíš cash.“

Školy mohou od února opět zdražit obědy

Ekonomika

Vysokoškolačka tehdy působila jako předsedkyně studentské komory v akademickém senátu. „Se studentskou komorou, tedy i se mnou, se pan Štich poprvé sešel neformálně v hospodě, kde nám nabídl tykání mimo akademickou půdu. Poté založil skupinu na Whats­Appu, kde jsme byly všechny čtyři studentky ze senátu a dopisovaly si s ním o různých projektech a nápadech,“ vzpomínala někdejší studentka na první setkání se Štichem.

Desetitisíce ze stipendií dostával ode mne nejčastěji na ruku. Ve dvou případech jsem mu je poslala na účet

Později s ní děkan navázal bližší kontakt. „Ozval se pouze na mé číslo. Byl hrozně milý a přátelský. Od začátku jsem ho považovala za autoritu. Obdivovala jsem, kam až to ve svém mladém věku dotáhl. Byl pro mě inspirací, naprosto si získal moji důvěru,“ popisovala žena další vývoj.

V té době už začala dostávat první peníze. „Šlo o menší částky za moji aktivitu ve studentské komoře. Později pan Štich přišel s prosbou, zda mu pomohu a přepošlu mu peníze, které mi přijdou na můj osobní účet jako stipendium od univerzity. Vysvětloval mi to tak, že peníze potřebuje na platby provozních zakázek fakulty. Prý nechtěl čekat, až mu rektorát částku schválí,“ pokračovala bývalá studentka. Děkanovi neměla důvod nevěřit a držela se tak jeho pokynů.

„Desetitisíce ze stipendií dostával ode mne nejčastěji na ruku. Ve dvou případech jsem mu je poslala na účet. Že to bylo jeho soukromé konto, jsem věděla, protože v minulosti jsem mu platila převodem za oblečení, které mi přivezl z dovolené. Bylo to období, kdy mi psal zprávy téměř každý den a choval se velmi osobně,“ vzpomínala studentka.

Kontakt sama ukončila

Zlom přišel asi po roce a půl. „Časem jsem zjistila, že mi ve spoustě věcí neříká pravdu. A začala mít tušení, že ani převod peněz ze stipendií není tak, jak tvrdil. Proto jsem s ním okamžitě ukončila veškerý kontakt,“ dodala vysokoškolačka, která je v případě policejního vyšetřování připravena vystoupit z anonymity a vypovídat. „Slyšela jsem, že nejsem jediná studentka, kterou pan Štich tímto způsobem využíval,“ uzavřela žena.

Právo dále zjistilo, že podobný scénář jako u studentských stipendií měl děkan praktikovat také u některých zaměstnanců fakulty. „Šlo o mimořádné odměny. Část jsme mu odevzdávali zpátky,“ potvrdil jeden z pracovníků. I on je podle svých slov připraven případně svědčit na policii.

Sám Štich na uvedená podezření odpověděl: „Ničeho takového si nejsem vědom.“ Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček považuje zjištění Práva za velmi závažná. „Tohle nechám okamžitě prověřit. Mimořádná stipendia na fakultě podepisuje děkan, který je za to zodpovědný. Je naprosto absurdní, že by se z těchto peněz platily provozní náklady fakulty. Pokud má nějaká fakulta finanční problémy, máme naprosto legitimní mechanismy, jako například finanční rezervy,“ prohlásil Holeček, který je připraven podat i trestní oznámení. „Konzultoval jsem to s našimi právníky, že by se mohlo jednat o zpronevěru,“ dodal.

Ukážu vám malbu proroka Mohameda, upozorňovala učitelka. Kdo chtěl, mohl odejít. Stejně ji vyhodili

Zahraniční

Reklama

Výběr článků