Hlavní obsah
Dům má místo zahrady dvorek a terasu. Foto: Masao Nishikawa

Zahradu si na omezeném pozemku nemohli dovolit. Řešením se stal dvorek

Klienti japonského architekta Satoshiho Kurosakiho z ateliéru Apollo Architects & Associates si pořídili pozemek v klidném rezidenčním prostředí v japonském regionu Kanto. Na zahradu už moc nezbýval prostor, a tak si přáli mít alespoň pěkný dvorek. To se jim splnilo. Dokonce na něm mají pár stromků.

Dům má místo zahrady dvorek a terasu. Foto: Masao Nishikawa
Zahradu si na omezeném pozemku nemohli dovolit. Řešením se stal dvorek

Stupňovitě se svažující pozemek nepravidelného tvaru byl tak akorát vhodný k tomu, aby na něm vyrostla betonová vila tvořená dvěma velkými objemy. Ten první, níže uložený, v sobě ukrývá především garáž pro čtyři vozy, jež je umístěna o něco výš než ulice. Povrch betonu je zde vytvořen otisky prkenného bednění.

Skrz garáž vede hlavní vstup do domu. Na hlavní podlaží domu se vychází po schodišti, eventuálně lze využít výtah, což je velmi praktické například při stěhování větších předmětů do domu, při cestě z velkého nákupu anebo se prostě bude hodit v pozdějším věku majitelů, kdy by mohla být pěší cesta už příliš vyčerpávající.

Hlavní podlaží je oživeno dvorkem a také zahradní terasou. Zde je rovněž umístěna uzavřená kuchyň (přání paní domu) s barovým pultem, u nějž může rodina jíst a zároveň vařit.

Z kuchyně se vstupuje do obývacího pokoje, kde je hlavní jídelní zóna. Obývací pokoj má kazetový strop a společně s kuchyní hledí na dvorek.

Hlavní jídelní zóna je v obývacím pokoji, v kuchyni je pak bar, u nějž lze jíst také.

Foto: Masao Nishikawa

Nízký schod odděluje od obývacího pokoje chodbu osvětlovanou denním světlem díky světlíku ve stropě. Ta přivede návštěvníka k prádelně, ale také k hlavní ložnici a dalším soukromým prostorám domu.

Tyto pokoje jsou orientovány na zmiňovanou zahradní terasu, což jim dodává nejenom na romantické atmosféře, ale také zvyšuje jejich soukromí.

Samotný prostor terasy je rovněž velmi soukromým místem, díky čemuž zde rodina může trávit spoustu společných chvil bez starosti o to, zda není právě pozorována někým ze sousedství.

Anketa
Máte také u domu dvorek?
Ano, také.
46.7 %
Ne, máme jen normálně zahradu.
37.1 %
Ne, nemáme ani dvorek, ani zahradu.
16.2 %
Celkem hlasovalo 3356 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků