Hlavní obsah
Zdravé bydlení znamená z velké části mít doma zdravý vzduch. Foto: Baumit

Využijte čas trávený doma užitečně. Zlepšete kvalitu vzduchu pomocí několika tipů

Současný podzimní lockdown nás nutí znovu dýchat společný vzduch s našimi blízkými mnohem častěji, než je obvyklé. Ovšem jaký je to vlastně vzduch? Je dostatečně čistý? S klesající venkovní teplotou větráme již méně a méně a jeho kvalita hraje čím dál důležitější roli. Nucený pobyt doma proto můžeme využít užitečně a udělat něco, co si naše plíce zaslouží. Zlepšit čistotu vzduchu doma pomocí tří tipů.

Zdravé bydlení znamená z velké části mít doma zdravý vzduch. Foto: Baumit
Využijte čas trávený doma užitečně. Zlepšete kvalitu vzduchu pomocí několika tipů

Kde se berou škodlivé látky a které to jsou

Ač to mnohé překvapí, vzduch v běžné domácnosti obsahuje nezanedbatelné množství škodlivin. A to nejenom těch, které sami vydýchneme. Některé studie uvádějí, že v budovách lze naměřit až 170 různých látek, které mají za určitých podmínek negativní dopad na zdraví.

Mezi nimi vede formaldehyd, který dráždí kůži, oči a dýchací cesty. Stojí také za bolestmi hlavy nebo záněty průdušek a plic. Vzhledem k tomu, že formaldehyd patří mezi karcinogeny, může dlouhodobé vystavení této látce způsobit rakovinu.

Najít jej můžeme například v některých kobercích, lepidlech a lacích na parkety, dřevotřískovém nábytku a podlahách, kosmetice, textiliích, domácí chemii. Jeho množství lze zjistit pozváním odborníků například z oblasti inspekce nemovitostí. Ti zjistí přesné hodnoty v každé místnosti.

Vzduch v domácnostech je rovněž znečištěn prachem a v jarních a letních měsících potom také pyly, které se do interiérů dostávají během větrání otevřeným oknem. Obě složky významně vadí především alergikům a astmatikům.

Nejmodernější barvy a stěrky vzduch pročistí a příjemně ionizují

Jedním ze způsobů, jak vzduch v interiéru výrazně zpříjemnit, je vymalovat jej moderními barvami či použít stěrky, které jsou nejenom paropropustné, ale mají navíc speciálně vyvinuté účinky k čištění vzduchu.

Vhodným nátěrem je například Baumit IonitColor (eventuálně IonitSpatchel), jehož povrch díky obsaženým minerálům přitahuje molekuly vodní páry, které se následně vlivem působení silového pole separují a vracejí se v podobě vzdušných iontů zpět do prostoru. Tento proces tvorby vzdušných iontů je neustálý a lze ho jednoduše přirovnat například k funkci magnetu.

Výsledkem tohoto fyzikálního jevu, jak uvádí výrobce, je výrazné zvýšení koncentrace zdraví prospěšných záporných iontů s pozitivním vlivem na regeneraci buněk v lidském organismu, stabilizaci srdeční a dýchací činnosti a celkové zklidnění nervového systému člověka.

Aby nátěr čistící vzduch mohl správně působit, je nutné dodržet technologický postup uváděný výrobcem a především správný počet vrstev.

Foto: Baumit

Aby se plně projevily pozitivní účinky barvy, je třeba ji nanášet ve dvou až třech vrstvách, přičemž ji lze aplikovat prakticky na jakýkoli podklad s výjimkou sádrové omítky.

Výhodou povrchu je rovněž fakt, že ionizované částice vzduchu na sebe vážou prach a pyl. Zvyšuje se tak jejich hmotnost, takže klesají k zemi. I tím se pročišťuje vzduch ve výšce, kde dýcháme.

Interiérové barvy zatočí také s formaldehydem

Na likvidaci formaldehydu v interiérech se zaměřili výrobci s jednosložkovou barvou Weberdeco Fresh pro vnitřní použití. Nátěr s organickým pojivem a originální přísadou aplikujeme na vyzrálé minerální podklady, případně starší pevné nátěry a sádrokartony.

„Nátěr je vysoce prodyšný, otěruvzdorný a po zaschnutí má matný vzhled. Jde o vnitřní disperzní nátěrovou hmotu s organickým pojivem, vápencovým plnivem a speciální přísadou určenou právě k likvidaci formaldehydu. Vyrábí se v bílém odstínu,” upřesňuje Pavel Svatoš, produktový manažer divize Weber společnosti Saint-Gobain.

Vzduch pomůže čistit i sádrokarton

Pokud se rozhodujete pro rekonstrukci bytu nebo domu, zvažte využití suché výstavby pomocí sádrokartonu, což je obzvláště výhodná volba právě v tomto období. Jeho nehořlavé, voděodolné či zvukotěsnící varianty jsou dobře známé.

Méně se zatím veřejnosti do povědomí zapsal sádrokarton opatřený povrchem s technologií zvanou Activ'Air. Ta neutralizuje formaldehyd, respektive rozkládá jeho emise. Výsledkem je čistý a zdravý vzduch v interiéru.

Sádrokartony se dobře hodí k rekonstrukčním pracím prováděným například na podzim. Není třeba s nimi na nic čekat, jde o suchý způsob stavby, a tedy i relativně čistý.

Foto: Rigips

Pro optimální účinnost je vhodné použít 1 m² desky Activ'Air na 1 m³ vzduchu v místnosti. Dobré je, že povrch neztrácí účinnost ani po přetření běžnými prodyšnými barvami.

Vzduchčistící desky nejsou přitom alternativou k akustickým či protipožárním deskám, tuto schopnost mohou mít všechny. Není proto nutné dělat kompromisy.

Jak uvádí Robert Hošek, garant Centra technické podpory společnosti Rigips Skupiny Saint-Gobain: „V dnešní době, kdy firmy a řemeslníci řeší nedostatek materiálu v podobě klasických cihel, ale i stavebního skla, izolací či panelů, přichází sádrokarton na řadu. Je ho dostatek, dá se použít ve vlhkých prostorech, do podlah, na podhledy i na rekonstrukce koupelen a kuchyní, navíc se s ním dá pracovat i v zimních měsících.“

Výhodou sádrokartonů schopných odbourávat formaldehyd je možnost je klidně přetřít nátěrem podle své volby. Jejich funkce tím nebude potlačena.

Foto: Rigips

„Po sádrokartonu můžete sáhnout za jakéhokoliv počasí a ročního období, protože se jedná o tzv. suchou výstavbu. Nemusíte totiž čekat na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky nebo štuků. A tím šetříte čas,“ vysvětluje Robert Hošek.

Alergikům pomáhají domy, které fungují jako plíce

Alergie je pro plno lidí nepříjemným strašákem, který se projevuje v průběhu celého roku. Dle odhadu Světové alergologické organizace jimi trpí 30 až 40 % lidí na celém světě.

Nejkrušnější je pro alergiky pylová sezona, která trvá až 10 měsíců v roce. Velkou úlevu může alergikům dopřát pobyt v tzv. multikomfortních domech, které fungují jako lidské plíce.

Jejich podstatou je naprostá neprůvzdušnost obálky, což vyvažuje dokonalý větrací systém vybavený vysoce kvalitní filtrací a dalšími systémy tak, aby se dovnitř nedostávaly zvenčí žádné dráždivé látky, jako jsou pyly, roztoči, zvířecí alergeny nebo plísně.

Multikomfortní dům dýchá stejně jako člověk. Anebo přesněji, společně s ním.

Foto: Isover

„Obálka domu by měla být co možná nejtěsnější, aby nedocházelo k tepelným ztrátám a nesnižovala se efektivita větracího systému. Je nutno doplnit, že výměna vzduchu v domě je nutná, ale měla by být pod kontrolou, což zajišťuje právě zavedený větrací systém,” vysvětluje Karel Sedláček, manažer technické podpory Isover.

Díky správné míře výměny vzduchu s odbouráním těkavých organických látek, teploty vzduchu, vlhkosti, jež vytváří ideální rovnováhu pro lidský organismus, zajišťuje větrací systém nepřetržitý proud filtrovaného čerstvého vzduchu a stále udržuje jeho vysokou kvalitu.

Použitý vzduch je ve stejnou chvíli odváděn pryč – vzduch se tedy díky systému nejen čistí, ale v místnostech i přirozeně cirkuluje.

Připomeňme si
Vzduchotěsnost měříme tzv. Blower door testem. Test vzduchotěsnosti je nezbytný při certifikaci energeticky úsporných budov. Pro pasivní domy musí být do hodnoty n50 do 0,6h-1. Test vzduchotěsnosti je třeba provést při stavbě domu, jakmile je dokončen vzduchotěsný plášť, ale konstrukce jsou ještě přístupné. To znamená před dokončením vnitřních prací, ale po dokončení prací elektroinstalačních (v souladu s ostatními řemesly), včetně identifikace všech nedostatků.

Kvalitně usazená okna – domov bez plísní

Zdravý vzduch v interiéru začíná u dokonale těsnících oken. Ač by se někomu mohlo zdát, že když kolem oken přirozeně protahuje čerstvý vzduch, je to dobře, tak pravý opak je pravdou.

Venkovní vzduch bývá mimo letní měsíce daleko chladnější než ten vnitřní, a pokud kolem rámu oken protahuje do místnosti, ochlazuje zeď, na které se časem začne srážet přebytečná vlhkost. Výsledkem jsou vlhké mapy, na kterých se dobře daří jedovatým plísním.

Už při stavbě či při výměně oken je možné zabránit pozdějšímu bujení plísní v interiéru, které jsou velice vážným zdrojem znečištění vzduchu v interiéru.

Foto: Vekra

„Zbavit se plísní natrvalo je přitom velmi obtížné. Prostředky proti nim je totiž odstraní jen z povrchu, a proto se plísně dříve nebo později objeví znovu. Abychom se tomto vyhnuli, musí být prostor dokola kolem okna řádně utěsněný už v průběhu jeho montáže. Důležité je hlavně utěsnit připojovací spáru, což je místo, ve kterém se okno napojuje na stěnu. Jedním z nejdůležitějších kroků je montážní pěnu po jejím vytvrdnutí přikrýt co nejdříve ochrannými foliemi a mnohé je vyřešeno,“ radí Pavel Kašpar, manažer montáží značky Vekra, který závěrem doporučuje:

„Zdravý vzduch v domácnosti si navíc udržíte i správný větráním. V chladných měsících rozhodně větrejte krátce, ale intenzivně, nikoli pouhou ventilací a dlouhý čas. Druhým postupem totiž zbytečně necháváte prochládat interiér, kterému potom trvá delší čas, než se zase vyhřeje.“

Anketa
Využíváte současný lockdown k úpravám domova, jako je malování, rekonstrukce apod.?
Ano, samozřejmě.
15 %
Něco málo jsme doma udělali.
27.5 %
Ani ne.
17.1 %
Ne. Není kdy.
28.6 %
Ne, máme vše hotovo.
11.8 %
Celkem hlasovalo 280 čtenářů.

Ozdravné záporné ionty

Dáme-li do vzájemného protikladu pobyt ve vydýchané místnosti za zvukového doprovodu ventilátoru, osobního počítače či klimatizační jednotky a dýchání čerstvého vzduchu doprovázeného šuměním vody přírodního vodopádu, bude asi volba v setrvání na zvoleném místě zcela jasná.

„V přírodě velmi vnímáme mnohem příjemnější dýchání, které se následně projevuje na naší klidné mysli. Dochází totiž k celkovému okysličení lidského organismu. Málokdo však ví, že onen efekt zdravého dýchaní je dosažen množstvím záporně nabitých částic vzduchu,“ vysvětluje Tomáš Korecký, produktový manažer ve společnosti Baumit a dodává: „Právě ty se nejvíce vyskytují ve volné přírodě a jejich celkové množství je násobeno například v blízkosti již zmíněných vodopádů, v lese, jeskyních či po vydatné bouřce.“

Největším nepřítelem těchto pro organismus tolik potřebných záporně nabitých iontů jsou právě syntetické materiály v místnosti nebo přístroje rušící elektrické pole (obrazovky, monitory, klimatizace a další zařízení). Naproti tomu doslova léčebný účinek záporných iontů prokázali ve své studii pánové Erwin Neher a Bert Sakmann, kteří za předloženou studii s názvem „Funkce iontových kanálů v buňkách“ získali v roce 1991 Nobelovu cenu v oblasti fyziologie a medicíny.

Pozitivní zkušenosti záporně nabitých částic vzduchu se potvrzují i při léčbě dětských pacientů s dýchacími potížemi například v Císařské jeskyni v Moravském krasu. V Česku se řadí k oblastem s vysokým výskytem záporných iontů také Beskydy s okolím Třinecka a Jablunkova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků