Hlavní obsah
Výroba vozů Kia v Žilině Foto: Kia

Kia obnovila výrobu v Žilině, české automobilky se rozjedou nejdříve po Velikonocích

Zatímco české automobilky obnovu výroby odsouvají, na Slovensku už se znovu pásy rozjíždějí. Konkrétně v Žilině, kde má svou evropskou produkční základnu Kia, se produkce rozjela v pondělí.

Výroba vozů Kia v Žilině Foto: Kia
Kia obnovila výrobu v Žilině, české automobilky se rozjedou nejdříve po Velikonocích

Továrna Kia Motors u Žiliny na severu Slovenska, která zaměstnává přes 3 800 lidí, bude prozatím fungovat ve dvousměnném provozu.

Původně plánovala obnovit výrobu ve třech směnách, změnu ale zdůvodnila neočekávanou situací na trhu. Továrna podle slovenského mluvčího automobilky Jána Žgravčáka dodržuje všechna nařízení v souvislosti s koronavirem, například měření teploty lidem, kteří vstupují do továrny. Prostory závodu byly dezinfikovány.

Kia vyrábí na Slovensku modely ceed, dále crossover XCeed a sportovně-užitkový model Sportage. Automobilový průmysl je hlavním motorem exportně orientované ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.

Kvůli poklesu poptávky a dopadům pandemie choroby Covid-19 dříve přerušily výrobu na Slovensku provozy německé automobilky Volkswagen, francouzské skupiny PSA a britské automobilky Jaguar Land Rover. Továrny těchto zbylých tří automobilek na Slovensku však k opětovnému spuštění výrobních linek zatím nepřistoupily.

České závody stojí

V České republice se zatím na obnovení provozu ve velkých automobilkách čeká kompletně. Sesterský Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku plánuje obnovení provozu od 14. dubna, kolínské TPCA podle posledního vyjádření možná spustí od 17. dubna a Škoda Auto ve svých třech závodech chce rozjet pásy až 20. dubna.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Kia na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Mini na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Mini na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků