Hlavní obsah
Na šediny platí buď život bez stresu, nebo dobrá barva na vlasy. Foto: Profimedia.cz

Vlasy bez šedin zajistí jen život bez stresu

Šedivé vlasy není možné spojovat jen se stářím. Mohou se totiž objevit i u mladých lidí. Je to dáno genetikou, ale také životním stylem. Američtí vědci pak tvrdí, že jedinou metodou, jak se vyhnout předčasnému šedivění, je vyhýbat se zcela stresu.

Na šediny platí buď život bez stresu, nebo dobrá barva na vlasy. Foto: Profimedia.cz
Vlasy bez šedin zajistí jen život bez stresu

Fyziologové z New York University to prokázali při experimentálních výzkumech v laboratoři. Podle nich neustálý stres ovlivňuje negativně melanocyty – buňky produkující pigment melanin, který je zodpověděný za sytou barvu vlasů, chlupů a pokožky.

Když je tělo vystaveno neustálému stresu (psychickému či fyzickému), dochází k poškození kůže a melanocyty putují ze své obvyklé polohy u báze vlasové cibulky, aby mohly v pokožce provést opravy. Jenže při stálém stresu se pak už melanocyty nevracejí zpět a vlas tudíž pomalu zbělá.

První šediny mezi dvacítkou a  třicítkou

Běžné je, že se první šedé vlasy objeví mezi dvacátým a třicátým rokem života. Po dosažení padesátky, má pak většina lidí šedivou půlku hlavy. Samozřejmě ale jsou i výjimky, kdy sedmdesátiletý muž nemá ani jeden bílý vlas a naopak dospívající pubescent jich má na hlavě nepočítaně.

"Jsou rodiny, kde šedivění začíná už po 20. roku věku a jsou také rodiny, kde osoby šediví až po 70. a 80. roku věku," vysvětlila dermatoložka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Potvrdila i stanovisko amerických vědců, když řekla, že velkou roli vedle genetické dispozice hraje psychická vyrovnanost a kondice. Pokud člověk zažívá dlouhodobý stres, nebo trpí závažným chronickým onemocněním, objeví se u něj šedivé vlasy dříve.

Přesto není třeba propadat z šedivých vlasů chmurám. Můžeme je totiž snadno zakrýt barvami. Kadeřníci pouze doporučují příliš neexperimentovat s barevnými odstíny. Většinou dávají přednost o stupeň světlejší barvě, než jaká byla původních vlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků