Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Nejčastější dotazy ohledně menstruace

Menstruace je běžnou součástí života žen. Přesto se o ní stále řada z nich bojí otevřeně mluvit. Raději si hledají odpovědi na internetu. Možná i proto mezi nimi stále koluje řada mýtů a nezodpovězených dotazů.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Nejčastější dotazy ohledně menstruace

Průměrná žena menstruuje za svůj život zhruba 500krát. Pro mnohé rozhodně nejde o zábavné období, se kterým se navíc musí měsíc co měsíc vypořádat, o to víc, pokud budou stále existovat určitá tabu.

Mají-li se ženy cítit opravdu v pohodě, je třeba, aby byly plně vzdělané o svém menstruačním zdraví. Lékařka Sarah Jarvisová se i proto snažila sestavit nejzásadnější témata a otázky ohledně menstruace vyhledávané online ve snaze poskytnout ženám lepší přehled.

Jaká je běžná délka menstruačního cyklu?

„Ženy mají tendence si myslet, že průměrný menstruační cyklus trvá přesně 28 dní. Ovšem vše mezi 21 až 40 dny je považováno za normální,“ vysvětluje Jarvisová pro server Independent.

Jak dodává, nepravidelnost může mít celou řadu důvodů. Cyklus může ovlivnit třeba závažné onemocnění či výraznější ztráta hmotnosti. Vliv na něj mají i hormonální změny, stejně jako nepravidelné užívání antikoncepce.

„V době perimenopauzy, tedy období před menopauzou, je rovněž viditelná jistá nepravidelnost cyklu, protože tělo stále méně předvídatelně uvolňuje vajíčko,“ vysvětluje lékařka. Menstruace tak může být více, ale i méně často, ale jen málokdy bolestivější.

Proč mají některé ženy bolestivější průběh?

„U některých žen bývá náročnější průběh menstruace norma, ovšem může být také znakem závažnějšího zdravotního problému,“ popisuje Jarvisová.

Jen málo žen podle ní ví, že za bolestivější menstruací může stát i tzv. endometrióza nebo také myomy, nerakovinové výrůstky vyvíjející se v děloze nebo kolem ní.

„Ženy často nevědí, že je to jejich případ, stanovení diagnózy tak může trvat i řadu let, zejména u endometriózy. Často se vyskytuje v rodinách. Pokud má žena bolestivou menstruaci, mnohdy se ukáže, že endometriózou, která za tím stojí, trpěly třeba i sestra či matka.“

Je premenstruační syndrom reálný?

Ano, je velmi reálný. Jeho příznaky se objevují zhruba dva týdny před menstruací, pár dní po jejím počátku se zmírňují. Nerovnováha hormonů, která především stojí za premenstruačním syndromem, se může projevovat únavou, nadýmáním, bolestmi hlavy či podbřišku, ale i podrážděností.

Lze něčím zmírnit bolesti při menstruaci?

„Existuje celá řada věcí, které mohou ulevit. Některé ženy spoléhají na termo lahve s teplou vodou, které si pokládají na podbřišek. Pomoci může i cvičení, a to nejlépe pravidelné po celý měsíc. A to jak s nízkou intenzitou, tak i to náročnější. Některým ženám také zabírají různé volně prodejné léky na úlevu od menstruační bolesti,“ popisuje lékařka.

Pokud mi vynechá menstruace, je třeba se hned bát?

Jak uvádí Jarvisová, záleží na tom, zda používáte antikoncepci, tělísko nebo jiné formy ochrany před početím. Zvážit je tak třeba možnost, zda nejste těhotná. Vynechání menstruace může způsobit ale i velký stres nebo nemoc.

„Jednorázové vynechání menstruace obvykle nebývá důvod k obavám. Závažnější je spíše krvácení či špinění mezi pravidelnými obdobími, což může značit příznak syndromu polycystických ovarií,“ popisuje.

Mohu otěhotnět během menstruace?

Technicky ano, obzvlášť pokud máte kratší cyklus. S delším cyklem se „riziko” otěhotnění během menstruace naopak snižuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků