Hlavní obsah
Jakmile jeden z partnerů touží po sexu více než druhý, nevěstí to nic dobrého. Foto: Profimedia.cz

Co dělat, když partner nemá chuť na sex

Rozhodně neplatí, že se s nízkým libidem potýkají pouze ženy. I muži občas mají své dny, týdny či měsíce, kdy na sex nemají pomyšlení. Jenže zatímco pánové o svém sexuálním libidu zarytě mlčí, ženy spekulují, co za nezvykle nízkou sexuální aktivitou stojí. Pak už je jenom otázkou času, kdy napjatá atmosféra mezi partnery vyeskaluje.

Jakmile jeden z partnerů touží po sexu více než druhý, nevěstí to nic dobrého. Foto: Profimedia.cz
Co dělat, když partner nemá chuť na sex

Sexuální apetit je důležitým kořením vztahu, které bychom neměly podceňovat. Jakmile jeden z partnerů touží po sexu více než druhý, nevěstí to nic dobrého. O nízkém libidu se většinou mluví ve spojitosti s ženami, přitom i pánové mohou mít problém se svou sexuální vášní.

„Nedávný výzkum naznačuje, že sexuální touha u žen je na stejné úrovni jako u mužů,” říká sexuální terapeutka Nagma V. Clarková. Partnerovo nízké libido následně ovlivní nejen atmosféru v ložnici, ale také v samotném vztahu.

Může jít o fyzický problém

Většina žen si partnerovu nízkou sexuální chuť bere velmi osobně. Domnívají se, že souvisí s ochladnutím citů či nedostatečným vzrušením. Pravdou ale zůstává, že mužské libido je silně ovlivněno fyzickými faktory, obzvláště hladinou testosteronu.

Pokud váš partner bojuje s nízkou hladinou testosteronu, pak pravděpodobně chuť na sex nemá. Vliv na libido mají i některá onemocnění.

„Srdeční problémy, vysoký cholesterol a cukrovka způsobují pokles sexuální touhy vašeho partnera,“ říká klinická sexuoložka a vztahová terapeutka Rhonda Milradová.

Zároveň sexuální apetit ovlivňují také některé léky. Clarková například upozorňuje na antidepresiva či léky určené na léčbu vysokého krevního tlaku.

Pokud se domníváte, že za nízkým libidem stojí fyzický problém, pak se nebojte partnera vyzvat k návštěvě lékaře. Ten následně provede testy či upraví medikaci.

Klape vám to?

Za poklesem libida může stát i problém ve vztahu. Buď vyřčený, nebo stále tutlaný. Nikoho asi nepřekvapí, že emoce jako hněv či frustrace ničí sexuální vášeň.

„Pokud mezi sebou máte konflikt, pak odmítnutí sexu vnímejte jako zprávu, ve které vám partner sděluje své naštvání,“ vysvětluje Milradová pro Health. Nulová sexuální aktivita může být také důsledkem stresového období, které váš partner zažil například v práci.

Nezapomínejte na partnerovy pocity

I když to není jednoduché, zkuste se vžít do partnerovy kůže. Také pravděpodobně trpí, protože vám nemůže dát něco, na co jste zvyklá. Dost možná se cítí v křeči a každé odmítnutí je pro něj stresující.

Zkuste se vyhnout obviňování a nepříjemnému nátlaku, a naopak k této otázce přistupujte citlivě. V ideálním případě se ho v klidu zeptejte, co se děje a zda mu můžete jakkoliv pomoc.

„Je důležité, aby páry diskutovaly o svých sexuálních touhách, vzájemně se podporovaly a hledaly způsoby, jak problém vyřešit,“ říká Milradová. Pokud jde o intimní život, pak se vyplatí, když nebudete tlačit na pilu.

Clarková doporučuje, abyste hledala způsoby intimního splynutí, které nutně nemusí skončit sexem. „Partnera s nižší sexuální touhou může toto chování vyprovokovat,“ dodává.

Vyhledejte odbornou pomoc

Zkusili jste s partnerem všechno, avšak jeho sexuální touha je stále na bodu mrazu? Rozhodně není od věci, když si necháte poradit od odborníka.

„Pokud pár nedokáže vyřešit tento problém sám, doporučuji vyhledat odbornou pomoc a pracovat s vyškoleným a zkušeným sexuálním terapeutem,“ říká Clarková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků