Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Brýle mohou pomoci od nákazy koronavirem. Co dělat, aby se nemlžily

Pokud chcete co nejvíce minimalizovat riziko nákazy nemocí Covid-19, je zapotřebí dodržovat přísné hygienické zásady. Kromě nošení roušek a ideálně jednorázových rukavic mohou pomoci i brýle, a to jak dioptrické, tak ty sluneční. Jak zabránit tomu, aby se vám při nošení společně s rouškou nezamlžovaly?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Brýle mohou pomoci od nákazy koronavirem. Co dělat, aby se nemlžily

„Brýle mohou poskytnout bariérovou ochranu proti stříkajícím kapénkám, tudíž mohou pomoci i před nákazou koronavirem,“ říká profesorka Lucy Wilsonová pro Huffington Post a dodává, že obecně sliznice, včetně oblasti očí, jsou běžným místem, kudy může koronavirus vniknout do těla.

Pokud tedy chcete snížit riziko nákazy, měli byste kromě nošení roušek a ochranných rukavic vsadit i na dioptrické či sluneční brýle, které fungují stejně dobře.

V každém případě ale platí, že po návratu domů byste měli celé brýle umýt mýdlovou vodou či speciálním prostředkem, abyste eliminovali utkvění virů na obroučkách i sklech.

Aby se brýle nemlžily

Brýle nosí v České republice okolo šesti milionů osob. V návaznosti na současnou situaci se ale většina z nich potýká s nepříjemným problémem zamlžování skel, které vzniká vinou nošení roušek. Jak si s tímto problémem poradit?

1. Důležité je vybrat si správnou roušku

„Použijte roušku, která vám dobře sedí na nose a bude k nosu co nejlépe přiléhat. Nejlepší je rouška se všitým drátkem, který se dá vymodelovat podle tvaru nosu. Vydechnutý vzduch pak neuniká pod horním okrajem roušky a vaše brýle se tím pádem tolik nemlží,” říká optometristka Kristýna Štěbetáková společnosti Alensa.

2. Roušku až k očím, brýle níže

Roušku si dejte co nejblíže k očím a brýle položte níž na nos. Brýle se tak budou méně zamlžovat i špinit. Snažte se omezit sahání na brýle. Jen pozor, posune to lehce ohniska brýlí a u multifokálních (progresivních) brýlí nemusíte vidět stejně.

3. Použijte jar či tuhé mýdlo

Alespoň na začátku a konci dne si umyjte své brýle vlažnou jarovou vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna. Hadřík z mikrovlákna mějte stále po ruce. Zkusit můžete i speciální spreje proti zamlžování.

Vaše brýle vyčistí a zároveň i z části vydezinfikuje klasické tuhé mýdlo. Naopak tekuté mýdlo vám život spíše znepříjemní. Určitě brýle nečistěte lihem, mohou popraskat nejen čočky, ale i obruby, popřípadě se začne sloupávat barva.

4. Pěna na holení

Od zamlžených brýlí vám může pomoci i pěna na holení. Naneste na brýle malé množství pěny a pomocí hadříku brýle vyleštěte do sucha. Na brýlových sklech se tak vytvoří jemná ochranná vrstva, díky které se na nich už nebude pára srážet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků