Hlavní obsah

V porodnici jako doma. Bulovka disponuje novými porodními apartmány

Pražská Nemocnice Na Bulovce se pyšní novými porodními apartmány, které mají rodičkám pomoci navodit domácí prostředí a usnadnit průběh porodu. První dva apartmány za 15 milionů korun ve středu 24. června slavnostně uvedli do provozu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s premiérem Andrejem Babišem. Na zdejším porodním oddělení už počítají pro velký zájem i s rozšířením počtu o další čtyři.

V porodnici jako doma. Bulovka disponuje novými porodními apartmány

„Každý porodní apartmán má dva pokoje, z toho jeden je aktivní zóna, tam probíhá samotný porod a jsou tam k dispozici různé pomůcky k porodu, míče, porodní stoličky, závěsný systém a také porodní bazén, kde může žena relaxovat v průběhu první a začátku druhé doby porodní.

Druhý pokoj slouží jako relaxační zóna, kde může rodička pobývat se svým doprovodem a cítit se zde v podstatě jako doma,“ upozorňuje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

Počet doprovázejících osob u rodiček je přitom neomezený.

Nechybí ani vlastní kuchyňka či sociální zařízení. Jde o to, aby se zde všichni cítili komfortně a neměli pocit, že jsou v nemocnici.

„Není to ani potřeba, porod není nic patologického. Nicméně pokud by přišla nepředvídatelná situace, rodičky mohou zůstat v klidu, jelikož je zde k dispozici veškeré vybavení,“ doplňuje Zikán.

O všechny rodičky se primárně starají porodní asistentky a doktor nastupuje jen v případě komplikací. „Samozřejmě porodní asistentka dokáže rozpoznat rizika patologie a pokud by přišla, tak přivolá přítomného lékaře,“ ubezpečuje.

Apartmán je v podstatě malý byt o velikosti 45 metrů čtverečních.

Foto: Novinky

Za den v porodním apartmánu zájemkyně zaplatí 4500 korun. Určen je zatím jen pro samotný porod, po dvou hodinách po porodu se mají rodičky i s novorozeňaty přesouvat na oddělení šestinedělí.

Další investice

Do budoucna vedení nemocnice počítá se stavbou dalších čtyř apartmánů. Tato investice ale přijde na řadu až společně s nutnou rekonstrukcí celé budovy. S tou by se podle Zikána mohlo začít již příští rok a měla by vyjít přibližně na 160 milionů korun.

S větším počtem apartmánů pak bude možné, aby v nich rodičky zůstávaly nejen po dobu porodu, ale celé období nutné k pobytu v porodnici.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) ve středu apartmány slavnostně uvedl do provozu, už nemocnice připravila projekt celkové rekonstrukce svého areálu za 4,5 miliardy korun. Součástí by měla být i výstavba nového pavilonu, kam se má přestěhovat urgentní příjem, chirurgie, operační obory a ORL.

Opravy by podle Babiše mohly pomoci financovat evropské fondy, doufá tak v navýšení peněz z fondů určených pro zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak zdůraznil význam nemocnice jako největšího příjemce pacientů od pražské zdravotnické záchranné služby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků