Hlavní obsah
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Foto: Umit Bektas, Reuters

Turci nabídli Rusům spolupráci v boji s IS. Vážné prohlášení, chválí Moskva

Turecko připustilo možnost vojenské spolupráce s Ruskem v boji proti Islámskému státu. Ten označila Ankara za společného nepřítele. Rusko v první reakci přijalo tento signál vstřícně.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Foto: Umit Bektas, Reuters
Turci nabídli Rusům spolupráci v boji s IS. Vážné prohlášení, chválí Moskva

„Budeme spolupracovat s každým, kdo bojuje proti Islámskému státu. Už to nějakou dobu děláme,“ prohlásil v neděli večer turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu v rozhovoru pro státní televizi TRT Haber.

„Proč bychom nespolupracovali s Ruskem i za těchto podmínek? IS je náš společný nepřítel a musíme bojovat proti tomuto nepříteli,“ dodal šéf turecké diplomacie.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil vyjádření za „vážné prohlášení“. Dodal nicméně, že neví o tom, že by armády obou zemí o věci již nějak jednaly. Peskov poznamenal, že teroristický útok na letiště v Istanbulu koncem června ukázal, jak zásadní je potřeba výměny zpravodajských informací o teroristech mezi oběma státy. Atentát podle všeho spáchali mimo jiné ruští občané.

Oteplení vztahů

Mezi Moskvou a Ankarou se lehce oteplily vztahy poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil politování nad loňským sestřelením ruského bombardéru tureckou stíhačkou nad turecko-syrskou hranicí. [celá zpráva]

Turecká justice začala také trestně stíhat tureckého občana, který v řadách severosyrských povstalců zastřelil jednoho z pilotů bombardéru, který se z padajícího stroje katapultoval. Druhý pilot byl prostřednictvím armády syrského vládního režimu předán Rusům. [celá zpráva]

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Maskovaní bojovníci Islámského státu v Sýrii

Foto: Profimedia.cz

Erdogana donutily k ústupu mimo jiné ekonomické ztráty z přerušení obchodních vztahů s Ruskem. Ankara je poměrně závislá na ruské ropě a plynu a na ruských turistech. Pro Rusko představuje zase Turecko významného odběratele pro jeho suroviny, které představují téměř výhradní vývozní artikl ruské ekonomiky chřadnoucí pod ekonomickými sankcemi Západu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků