Hlavní obsah
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Foto: Umit Bektas, Reuters

Turci nabídli Rusům spolupráci v boji s IS. Vážné prohlášení, chválí Moskva

Turecko připustilo možnost vojenské spolupráce s Ruskem v boji proti Islámskému státu. Ten označila Ankara za společného nepřítele. Rusko v první reakci přijalo tento signál vstřícně.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Foto: Umit Bektas, Reuters
Turci nabídli Rusům spolupráci v boji s IS. Vážné prohlášení, chválí Moskva

„Budeme spolupracovat s každým, kdo bojuje proti Islámskému státu. Už to nějakou dobu děláme,“ prohlásil v neděli večer turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu v rozhovoru pro státní televizi TRT Haber.

„Proč bychom nespolupracovali s Ruskem i za těchto podmínek? IS je náš společný nepřítel a musíme bojovat proti tomuto nepříteli,“ dodal šéf turecké diplomacie.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil vyjádření za „vážné prohlášení“. Dodal nicméně, že neví o tom, že by armády obou zemí o věci již nějak jednaly. Peskov poznamenal, že teroristický útok na letiště v Istanbulu koncem června ukázal, jak zásadní je potřeba výměny zpravodajských informací o teroristech mezi oběma státy. Atentát podle všeho spáchali mimo jiné ruští občané.

Oteplení vztahů

Mezi Moskvou a Ankarou se lehce oteplily vztahy poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil politování nad loňským sestřelením ruského bombardéru tureckou stíhačkou nad turecko-syrskou hranicí. [celá zpráva]

Turecká justice začala také trestně stíhat tureckého občana, který v řadách severosyrských povstalců zastřelil jednoho z pilotů bombardéru, který se z padajícího stroje katapultoval. Druhý pilot byl prostřednictvím armády syrského vládního režimu předán Rusům. [celá zpráva]

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Maskovaní bojovníci Islámského státu v Sýrii

Foto: Profimedia.cz

Erdogana donutily k ústupu mimo jiné ekonomické ztráty z přerušení obchodních vztahů s Ruskem. Ankara je poměrně závislá na ruské ropě a plynu a na ruských turistech. Pro Rusko představuje zase Turecko významného odběratele pro jeho suroviny, které představují téměř výhradní vývozní artikl ruské ekonomiky chřadnoucí pod ekonomickými sankcemi Západu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků