Hlavní obsah
Budova polského ústavního soudu ve Varšavě. Foto: Profimedia.cz

Polský ústavní soud získá dva nové členy. Ženu radikální pravice a bývalého komunistu

Poslanci polského parlamentu ve čtvrtek pozdě večer zvolili novými členy ústavního soudu dva kontroverzní kandidáty - Krystynu Pawlowiczovou a Stanislawa Piotrowicze. Kritiku vzbudila jejich minulost i skutečnost, že sami ještě nedávno byli zákonodárci za vládnoucí národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS).

Budova polského ústavního soudu ve Varšavě. Foto: Profimedia.cz
Polský ústavní soud získá dva nové členy. Ženu radikální pravice a bývalého komunistu

Profesorka práva Krystyna Pawlowiczová, představitelka radikálního křídla PiS, je v Polsku známá ostrými výpady proti politickým oponentům.

„Tvrdí, že se cítí být ženou. Ale má ksicht boxera. Tím, že se nažere hormonů a udělá si operaci, se ženskou nestane,“ řekla v minulosti Pawlowiczová o první polské transsexuální poslankyni Anně Grodzké.

„Krásné Polsko, to je ještě normální země. Když lidé vidí dva chlapy s kočárkem, vědí, že to jsou zloději kovů,“ prohlásila také tato zarytá odpůrkyně sexuálních menšin.

Levicové poslance nazvala „dobytkem“, německou kancléřku Angelu Merkelovou zase kvůli její migrační politice obvinila z islamizace Evropy. Často také útočí na Evropskou unii.

Sporná reforma justice

Dalším novým členem polského ústavního soudu se po složení slibu do rukou prezidenta Andrzeje Dudy, spojence Práva a spravedlnosti, stane bývalý komunistický prokurátor Stanislaw Piotrowicz.

Tím, že se nažere hormonů a udělá si operaci, se ženskou nestane.
Krystyna Pawlowiczová o první polské transsexuální poslankyni Anně Grodzké

Ten koncem 70. let minulého století vstoupil do polské komunistické strany (PZPR). PiS přitom tvrdí, že se snaží očistit veřejný život od pozůstatků komunistického režimu. Agentura DPA připomíná, že Piotrowicz stojí společně s ministrem spravedlnosti a generálním prokurátorem Zbigniewem Ziobrem za spornou reformou justice, do níž se PiS pustilo po nástupu k moci před čtyřmi lety.

Hanba a pryč s komouši

Ústavní soud byl první institucí, které se změny dotkly. Evropská komise vede kvůli justiční reformě s polskou vládou několik soudních pří, obává se narušení soudcovské nezávislosti a principů právního státu.

Piotrowicz minulý měsíc za PiS neúspěšně kandidoval ve volbách do Sejmu, dolní komory parlamentu, kde strávil osm uplynulých let.

Čtvrteční hlasování o obou kandidátech do ústavního soudu provázela bouřlivá atmosféra. Při představování Pawlowiczové opoziční poslanci křičeli „Hanba!“, a když si měli vyslechnout životopis Piotrowicze, volali „Pryč s komouši!“.

Soudcovské sdružení Iustitia nominaci těchto dvou kandidátů kritizovalo. „Když se aktivně činní politici stanou ústavními soudci, sníží se věrohodnost tohoto soudu do takové míry, že není považován za justiční orgán, ale za třetí komoru parlamentu,“ uvedl mluvčí sdružení Bartlomiej Przymusiński.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků