Hlavní obsah

Novinář infiltroval Zemmourovy příznivce. Jsou nasáklí rasismem, tvrdí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Paříž

Éric Zemmour, který kandiduje na francouzského prezidenta, má narůstající skupinu mladých příznivců Géneration Z, která působí především na internetu. Aktivní je na Facebooku a také neustále upravuje hesla ve Wikipedii. Pronikl do ní reportér Vincent Bresson, který v knize Au Coeur de Z (V srdci Z) popsal činnost skupiny i smýšlení Zemmourových příznivců.

Foto: Michel Spingler, ČTK/AP

Éric Zemmour při projevu na mítinku

Článek

Bresson uvedl, že jde o „stínovou armádu na Facebooku“. Tvoří ji stovky dobrovolníků, kteří používají především zašifrované chaty v aplikaci Telegram. Ředitel pro digitální strategii Zemmourovy kampaně Samuel Lafont mu řekl: „Tohle není vůbec veřejné, to je skryté. To není transparentní politická kampaň.“

Stovky Zemmourových příznivců také dostávaly instrukce, že mají pronikat mezi různé facebookové skupiny, třeba mezi příznivce zesnulého rockového zpěváka Johnnyho Hallydaye, fanoušky fotbalových týmu v Lensu a Lyonu, odpůrce vakcín i milovníky pizzy. „Byli požádáni, aby v nich šířili tolik materiálů – článků, videí a odkazů podporujících Zemmoura –, kolik je jen možné,” napsal Bresson podle deníku The Guardian. Měli jimi zaplavit Facebook.

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Éric Zemmour

Lafont také vyzýval příznivce, aby vedli masové kampaně na Twitteru a dávali tam hashtagy spojené se Zemmourem. Nejaktivnější byli v době, kdy měl Zemmour na čas pozastavený svůj instagramový účet.

Francouzský prezidentský kandidát Zemmour odsouzen za šíření nenávisti

Evropa

Skupina WikiZédia zase upravovala v články na Wikipedii, zejména ty věnované Zemmourovi, a vkládala do nich odkazy na jeho příspěvky nebo avizovala jeho televizní vystoupení. Jeden aktivista také vložil na Zemmourovu stránku na Wikipedii fotografii šéfa kolaborantské vichistické vlády Philippe Pétania a premiéra Pierra Lavala s lživým a už vyvráceným tvrzením, že vichistický režim pomáhal Židům.

Rasismus

Novinář zmiňuje v knize i rasismus: „Oficiálně Zemmour věří v asimilaci. Pokud jsi černošského nebo arabského původu, pracuj tvrdě, přijmi francouzskou kulturu a můžeš být Francouz jako ostatní. Ve skutečnosti je to tak, že na tebe někteří Zemmourovi příznivci pořád nahlížejí jako na méně francouzského.“

Bresson rasismus dokládá na vlastních zkušenostech. Hned na prvním setkání Géneration Z jeden z účastníků „použil slovo negři a nikdo ani nepozvedl obočí“. V jiném případě komentoval jeden z aktivistů fakt, že letáky rozváží řidič černé pleti, slovy: „Kdyby jen věděl, co přepravuje.“

Rasismus se projevoval i vůči jednomu z příznivců arabského původu, další zemmourista mu řekl, že by mu kvůli tomu, jak vypadá, nikdy neprodal svůj byt.

Foto: Manuel Ausloos, Reuters

Mladý příznivec Zemmoura Emmanuel Picot na místě, kdy byl napaden.

Že Zemmourovy názory konvenují části mladých lidí, ukazuje i nedávný rozhovor agentury Reuters s mladým příznivcem Géneration Z Emmanuelem Picotem. Uvedl, že v létě 2019 byl v noci u Seiny poblíž katedrály Notre Dame se svými dvěma přáteli napaden skupinou lidí arabského původu, což ho utvrdilo v politických názorech: „Útok mě přivedl k politickému táboru, který chrání Francouze.“

Podle něj je správný Zemmourův názor, že pouliční kriminalitu nevyřeší více policistů v ulicích, ale méně imigrantů. Sám měl po útoku monokl a zlomenou kost v koleni.

Chabá bezpečnostní opatření zemmouristů

Bresson dodal, že dostat se mezi zemmouristy bylo pro něj jako pro bílého vysokoškoláka katolického vyznání snadné, zvlášť když má jméno z křesťanského kalendáře. Zemmour totiž jednou řekl, že když by byl zvolen, zakázal by křestní jména, která nejsou francouzská, aby byla jako první. Například Muhamad. Mohla by být až jako druhá v křestním jméně.

Uvedl, že ho překvapila absence bezpečnostních opatření, nikdo po něm nechtěl občanský průkaz a klidně by mohl prohledat Zemmourův stůl, kdyby chtěl.

Na mítinku šli kontroverznímu kandidátovi na prezidenta Zemmourovi po krku

Zahraniční

Vydavatel se nebojí ani případné žaloby, protože je přesvědčen, že v knize není nic nepravdivého.

Reklama

Výběr článků

Načítám