Hlavní obsah
Alexej Navalnyj po propuštění z berlínské nemocnice Charité Foto: Uncredited, ČTK/AP

Navalného léčbu zaplatili podnikatelé, stála miliony

Náklady na leteckou dopravu z Ruska do Německa stejně jako částku potřebnou k hospitalizaci v berlínské nemocnici Charité zveřejnil ve čtvrtek na Instagramu Alexej Navalnyj, ruský opoziční politik.

Alexej Navalnyj po propuštění z berlínské nemocnice Charité Foto: Uncredited, ČTK/AP
Navalného léčbu zaplatili podnikatelé, stála miliony

„Slíbil jsem, že vám to řeknu,“ napsal Navajnyj podle týdeníku Der Spiegel a dodal, že převoz z Omsku do Berlína stál 79 tisíc eur (2,16 mil. korun) a zaplatil ho ruský podnikatel Boris Zimin.

Náklady na léčbu v Charité činily 49 900 eur (1,36 mil. korun), což vyrovnali podnikatel Jevgenij Čičvarkin, ekonom Sergej Alexašenko a IT expert Roman Ivanov. Navalnyj nebyl schopen účty zaplatit, protože jeho bankovní účty zmrazil v září soudní příkaz.

Navalnému se udělalo zle a upadl do kómatu, když 20. srpna letěl z Tomsku do Moskvy. Piloti urgentně přistáli v sibiřském Omsku, kde ho hospitalizovali na JIP toxikologického oddělení. O dva dny později, 22. srpna, povolili lékaři z Omsku Navalného převoz speciálem do Německa, kde se léčil do 23. září na berlínské klinice Charité.

Navalnyj Spiegelu řekl, že za jeho otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok je odpovědný ruský prezident Putin.

Ministři Evropské unie se ve středu dohodli na uvalení sankcí na šest lidí a jednu ruskou instituci kvůli pokusu otrávit kritika Kremlu. Sankce včetně zákazu vstupu do zemí EU a zmrazení majetku vstoupily v platnost ve čtvrtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků