Hlavní obsah
Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Foto: David W Cerny, Reuters

Matovič bude očekávat vítězství v hale, kde před ním triumfoval Mečiar i Fico

Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) si na sobotní volební noc rezervovalo trnavskou sportovní halu. Jde o symbolické gesto – ve stejné hale se kdysi konaly předvolební mítinky Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara a později i strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica. Poslední průzkum přitom naznačil, že by se Matovič mohl jako před ním Mečiar a Fico v sobotu dočkat historického vítězství.

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Foto: David W Cerny, Reuters
Matovič bude očekávat vítězství v hale, kde před ním triumfoval Mečiar i Fico

Na rozdíl od ostatních politických stran si tak OLaNO nezřídilo hlavní volební štáb v Bratislavě. Mimo hlavního města, konkrétně v Banské Bystrici, bude očekávat výsledky voleb také vedení strany Kotlebovci Lidová strana Naše Slovensko.

Kampaň skončila, bude to o prsa

Předvolební kampaň skončila ve středu televizními diskusemi a už od minulého čtvrtka platí moratorium, tedy zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů. Volby se uskuteční v sobotu 29. února 2020. Může se jich zúčastnit 4,4 milionu oprávněných voličů. Očekává se účast kolem 65 procent.

V televizních diskusích se jiskřilo především mezi představiteli Směru a OLaNO.

„Okradli jste důchodce a nyní si je chcete koupit 13. důchodem,“ vmetl premiéru Pellegrinimu do tváře Matovič. Šéf OLaNO zároveň slíbil, že i v případě změny vlády budou 13. důchody letos vyplaceny.

„Když se tito lidé dostanou k moci, Slovensku hrozí vážné hospodářské škody,“ řekl Pellegrini na adresu celé opozice. „Je čas zavést hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Čas, kdy politici okrádali vlastní voliče, musí definitivně skončit,“ kontroval Matovič.

Vox populi

Podle posledního šetření, které slovenské agentury Focus a AKO provedly na základě veřejné sbírky a přispěvatelé jejich výsledky kvůli moratoriu obdrželi e-mailem, OLaNO poprvé předčilo dosud dominující Směr.

OLaNO by podle tohoto průzkumu získalo 19,1 procenta hlasů a Směr 15,6 procenta. Na třetím místě by se umístila Lidové strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, které by dalo svůj hlas 9,8 procenta Slováků.

Peter Palečka z Bratislavy říká, že ještě neví, komu dá v sobotu svůj hlas. „Čekal jsem, že opozice se sjednotí a moje volba bude jasná. Nyní se rozhoduji mezi koalicí Progresivní Slovensko/Spolu a OLaNO Igora Matoviče. Tu druhou možnost jsem si dlouho nepřipouštěl, ale momentálně je Matovič jediný, kdo může porazit Směr, a to mě láká,“ řekl Palečka Novinkám.

„Matovič měl skvělou kampaň, ale nedovedu si ho představit jako premiéra. Ze současné opozice bude velmi těžké sestavit stabilní vládu,“ domnívá se Eva Šárová z Nitry.

Důchodkyně Anna Bašnárová dá svůj hlas straně Směr. „Oni jediní myslí na důchodce a nedávno schválili 13. důchod. Ostatní na nás kašlou,“ mávne rukou důchodkyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků