Hlavní obsah

Gyurcsány: poslední dva roky jsme lhali

Maďarskem otřásá skandál, který vyvolalo zveřejnění projevu premiéra Ference Gyurcsánye. Rozhlas v neděli vysílal jeho vystoupení na květnovém zasedání poslaneckého klubu, kde přiznal, že v zájmu opětovného vítězství ve volbách veřejnosti dva roky lhali: "Bylo jasné, že to, co říkáme, není pravda. Možnosti státu jsou zcela vyčerpány a my jsme za poslední čtyři roky neudělali vůbec nic." Opozice požaduje jeho demisi.

Gyurcsány: poslední dva roky jsme lhali

Maďarský rozhlas zveřejnil projev, který pronesl premiér 26. května 2006 na zasedání poslaneckého klubu Maďarské socialistické strany. Gyurcsány v projevu používal expresivní slova: "Nemůžete mi říct jediné podstatné vládní opatření, na které bych mohli být hrdí s výjimkou toho, že jsme se nakonec z toho hovna dokázali vrátit k vládnutí." Silná slova premiér dodatečně vysvětloval tím, že jednání bylo uzavřené a probíhala na něm ostrá diskuse. 

Opoziční Maďarské demokratické fórum vyzvalo předsedu vlády, aby okamžitě podal demisi. Premiér to odmítl a vysvětloval svá slova tím, že chtěl naznačit celkové lži v politice. "Chtěl jsem upozornit na to, že není jiné cesty, než tyto lži opustit a vystoupit z tohoto bludného kruhu," tvrdil, když byl projev zveřejněn.

Opozice chce demisi

Ve večerních hodinách demonstrovalo před budovou parlamentu v Budapešti asi tisíc lidí, kteří požadovali okamžitou demisi vlády. "Ať zmizí tato vláda, demisi," křičeli lidé. Když si policisté, kteří chránili budovu parlamentu, nasadili přilby, lidé skandovali: "Maďarská policie je s námi." Policisté vzápětí vytlačili demonstranty z prostoru před parlamentem a náměstí uzavřeli. V nočních hodinách se na místě objevil vůdce maďarské ultrapravice István Csurka, který požadoval "okamžitý odchod komunistů z vlády".     

Politolog Gábor Török nevyloučil, že za zveřejněním nahrávky stojí okolí premiéra. "Je to skandál, který může způsobit Gyurcsányův pád. Paradoxně to však může jeho pozici i posílit, protože je první, kdo otevřeně přiznal lži politiků," domnívá se politolog.

V dubnových parlamentních volbách zvítězila Maďarská socialistická strana a poprvé od změny režimu tak vládne dál stejné politické uskupení. Od prvních svobodných voleb v roce 1990 se totiž pravice a levice pravidelně střídali u moci.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků