Hlavní obsah
Vůdkyně francouzských nacionalistů, europoslankyně a prezidentská kandidátka Marine Le Penová Foto: ČTK

Francouzská justice žádá zrušení imunity Le Penové kvůli asistentům

Francouzská justice požádala Evropský parlament o zrušení imunity vůdkyně francouzských nacionalistů, europoslankyně a prezidentské kandidátky Marine Le Penové, která je vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů. Uvedla to v sobotu agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.

Vůdkyně francouzských nacionalistů, europoslankyně a prezidentská kandidátka Marine Le Penová Foto: ČTK
Francouzská justice žádá zrušení imunity Le Penové kvůli asistentům

Francouzští vyšetřovatelé se od března marně snaží si Le Penovou předvolat k výslechu. Politička, která má v blížících se prezidentských volbách naději na postup do rozhodujícího druhého kola, to ale s odvoláním právě na svou imunitu ignoruje.

Úřady mají podezření, že někteří členové krajně pravicové Národní fronty (FN) pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro krajně pravicovou stranu. Europarlament po šéfce FN požaduje vrátit asi 339 000 eur (9,1 miliónu Kč).

Policie už obvinila dva parlamentní asistenty Le Penové. Obstrukce s výslechy klade i europoslankyně FN Marie-Christine Boutonnetová.

Obvinění odmítá

Le Penová jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před nadcházejícími volbami.

Evropský parlament už počátkem března částečně zbavil Le Penovou imunity na žádost francouzské justice, ale pro jiný případ. Hrozí jí stíhání za to, že zveřejnila na Twitteru snímky ukazující hrůzné praktiky takzvaného Islámského státu. Dopustila se tak v prosinci 2015 možná trestného činu, jakým je v zemi zveřejňování záběrů s krutým obsahem. Politička vinu popírá. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků